fot. tv trwam

Pogrzeb prof. Piotra Małoszewskiego

W Krakowie odbyły się uroczystości pogrzebowe profesora Piotra Małoszewskiego. Był wybitnym uczonym, działaczem katolickim i polonijnym. Zmarł w wieku sześćdziesięciu siedmiu lat w Monachium.

Profesor Piotr Małoszewski był aktywnym działaczem polonijnym i katolickim. Współtworzył Chrześcijańskie Centrum Krzewienia Kultury, Tradycji i Języka Polskiego w Niemczech, był również zwierzchnikiem zakonu bożogrobców w Polsce. Dziś pożegnał go Wielki Przeor tego zakonu, ksiądz kardynał Kazimierz Nycz, który przewodniczył Mszy świętej. Homilię wygłosił natomiast ksiądz biskup Wiesław Lechowicz.

– Dźwigał krzyż swojego życia, związany ze swoimi obowiązkami, ze swoim życiowym powołaniem, w ostatnich latach również ze swoją chorobą, tak jak czynił to Jezus: ufnie, pokornie i sensownie – mówił ksiądz biskup Wiesław Lechowicz.

W trakcie uroczystości minister Adam Kwiatkowski odczytał list od prezydenta Andrzeja Dudy.

– Żegnamy dziś człowieka wiary i czynu. Żarliwego patriotę, znakomitego uczonego, a także godnego ambasadora polskości na obczyźnie. Działacza, którego dokonania stanowią ważny wkład w budowę dobrych sąsiedzkich relacji polsko-niemieckich – napisał w liście odczytanym przez Adama Kwiatkowskiego Andrzej Duda.

Za swoje osiągnięcia profesor Piotr Małoszewski został odznaczony między innymi papieskim Orderem Świętego Sylwestra oraz Krzyżem Komandorskim z gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Został pochowany na cmentarzu Rakowieckim w Alei Zasłużonych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj