fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

Państwowe wydatki wyższe od dochodów

Ubiegłoroczne wydatki państwa wyniosły 723 mld zł. W przeliczeniu na każdego mieszkańca Polski to 19 tys. 409 zł. Łącznie, wszystkie zobowiązania, którymi zarządza resort finansów w 2014 roku, były o 8 proc wyższe od dochodów.

Forum Obywatelskiego Rozwoju przygotowało raport „Rachunek od państwa”.

Najwięcej państwo wydało na emerytury oraz renty. W przeliczeniu na jednego mieszkańca było to 5908 zł. Zaraz po nich znalazła się edukacja, służba zdrowia oraz drogi i transport.

Dr Marian Szołucha, ekonomista, podkreśla, że kluczem do rozwiązania problemów finansów państwa jest wprowadzenie oszczędności po stronie wydatkowej.

– W dziedzinie oszczędności wskazałbym szczególnie na zbyt rozbudowaną administrację – jest to tylko jeden z największych wydatków naszego państwa, jeśli nie największy. Natomiast po stronie dochodowej, trzeba sobie wreszcie ostatecznie uświadomić, że podnoszenie dziś podatków nie prowadzi do poprawy, do wzrostu dochodów państwa i samorządu. Wręcz przeciwnie – im wyższe będą stawki podatków, tym do kasy państwa lub samorządu będzie wpływać mniej pieniędzy – powiedział dr Marian Szołucha.

Dług publiczny na jednego mieszkańca Polski wzrósł już do ponad 27 tys. zł. W 2013 roku był niższy o 2 tys. zł.

RIRM

drukuj