MON: śmigłowce dla wojska w 2018 roku

Pierwsze śmigłowce dla wojska mają zostać dostarczone w 2018 r. Ministerstwo Obrony Narodowej chce, aby każda z fabryk produkujących w Polsce mogła dostarczyć sprzęt siłom zbrojnym.

Przedstawiciele resortu obrony na wniosek posłów Platformy Obywatelskiej przedstawili w parlamencie informację w sprawie działań rządu związanych z pozyskaniem śmigłowców dla wojska. Polska nie zakupi 50 Caracali. Decyzję o wyborze maszyn podjął rząd PO-PSL.

Politycy Platformy zamierzają złożyć wniosek o powołanie komisji śledczej ws. przetargu na helikoptery. W ich ocenie debata nie przyniosła żadnych odpowiedzi. Pytali oni m.in. dlaczego zrezygnowano z zakupu francuskich maszyn.

Poseł PiS-u Wojciech Skurkiewicz broniąc decyzji rządu zwrócił uwagę na cenę zakupu maszyn, a także okoliczności, w jakich PO-PSL informowało o wyborze helikoptera.

– Licząc jednostkowo, będą to najdroższe śmigłowce, czy miałyby być to najdroższe śmigłowce na świecie. Nie wiem, czy państwo zdajecie sobie sprawę, że jednostkowa sztuka kosztowałaby nas 270 milionów złotych – tyle, co jedna trzecia szerokokadłubowego dreamlinera, którymi szczyci się polska flota, którymi szczycą się polskie linie lotnicze. Cóż takiego miało być właśnie w tymże śmigłowcu? To, że miał on być użyty w kampanii wyborczej PO, gdyż to najpierw pan Bronisław Komorowski, a później Ewa Kopacz ogłaszali wszem i wobec, że wybór został dokonany – akcentował poseł Wojciech Skurkiewicz.   

Poseł PiS-u Artur Soboń zwrócił uwagę, że zakup Caracali byłby swojego rodzaju gwoździem do trumny dla polskiego przemysłu obronnego.

– Nie byłoby już miejsca na zakłady i w Świdniku i w Mielcu. Za polskie pieniądze zdegradowalibyśmy, albo zlikwidowalibyśmy ten przemysł, który jeszcze w Polsce dzisiaj posiadamy i którego potencjał jest unikatowy w Europie. To jest potencjał, który jest unikatowy w Europie, bo Polska dzisiaj taki potencjał wciąż jeszcze posiada – podkreślił poseł Artur Soboń.

Na początku października Ministerstwo Rozwoju, które prowadziło negocjacje offsetowe, poinformowało o zakończeniu rozmów w sprawie śmigłowców Caracal, uznając dalsze rozmowy za bezprzedmiotowe.

Według rządu oferta Airbusa nie zabezpieczała interesów ekonomicznych i bezpieczeństwa Polski, a wartość proponowanego offsetu była niższa od oczekiwanej.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl