fot. PAP/Jacek Turczyk

Min. E. Rafalska: Rodzina stanowi dla nas punkt odniesienia

Rodzina stanowi dla nas punkt odniesienia, polityka wobec rodziny, budowana w oparciu o ideały społecznej solidarności to filar naszego rządu – podkreśliła w piątek w oświadczeniu minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej odniosła się w ten sposób m.in. do przyjętego we wtorek przez rząd projektu ustawy „Mama 4 plus”. Dodała, że resort od ponad trzech lat wspiera rodzinę na każdym etapie – od narodzin dziecka, przez ułatwienia w zapewnieniu opieki nad dzieckiem, pomoc rodzicom w łączeniu życia zawodowego i rodzinnego, wsparcie dla uczniów i programy dla seniorów.

„Robimy to dobrze, diametralnie odmieniając postrzeganie roli państwa w kształtowaniu polityki rodzinnej. To nie propaganda, lecz wyniki niezależnych badań, m.in. CBOS” – napisała Elżbieta Rafalska.

Przypomniała, że programy społeczne wprowadzane przez MRPiPS, jak chociażby program „Rodzina 500 plus” były krytykowane przez opozycję, która „straszyła, że nie stać nas na taki wydatek, że program rozleniwi Polaków”.

„Dziś wiemy, że to nieprawda – pracuje rekordowa liczba Polaków (ponad 16,6 mln osób), w większości przypadków świadczenie nie wpływa na decyzję podejmowane na rynku pracy, a program >>nie wywrócił<< budżetu państwa, jak chciała opozycja. To znów twarde dane, a nie puste słowa” – oceniła Elżbieta Rafalska.

Szefowa MRPiPS wskazała, że do „wachlarza prorodzinnych rozwiązań”, obok sztandarowego programu, jakim jest „Rodzina 500 plus” dochodzi przyjęty kilka dni temu przez rząd projekt ustawy „Mama 4 plus” adresowany do rodzin wielodzietnych.

„Doceniamy trud rodziców, którzy podjęli się wysiłku wychowania liczniejszej rodziny. Nowymi przepisami chcemy uhonorować osoby, które, skupiając się na opiece nad kilkorgiem dzieci, zrezygnowały z pracy zarobkowej, a dziś żyją na granicy ubóstwa, nie mając prawa do świadczeń nawet na minimalnym poziomie. Chcemy pomóc takim osobom, zadośćuczynić im poniesionych trudów, zabezpieczyć ich na jesień życia” – podkreśliła Elżbieta Rafalska.

„Powtarzamy to kolejny raz, ponieważ znów słyszymy głosy oburzenia – że propagujemy lenistwo, rozdajemy pieniądze, a sam program jest niesprawiedliwy” – dodała szefowa resortu.

Zaznaczyła, że program „zaprojektowany jest w nurcie” społecznej solidarności, w którym rząd podkreśla „ogromną inwestycję społeczną, jaką jest wychowanie liczniejszej rodziny”.

„Nie możemy odwracać oczu, widząc problemy tych, którzy poświęcając się rodzinie, rezygnując z pracy, dziś żyją na granicy ubóstwa. Chcemy im zadośćuczynić poniesionym trudom, docenić wkład, wspomnianą już inwestycję społeczną. Uważamy, że to nasz obowiązek. Obowiązek państwa. Tak rozumiemy solidarność” – podkreśliła szefowa MRPiPS.

Przyjęty we wtorek przez rząd projekt ustawy „Mama 4 plus” w sprawie tzw. emerytur matczynych przewiduje m.in., że matki, które urodziły i wychowały przynajmniej czworo dzieci, będą miały prawo do minimalnej emerytury. O świadczenie będą mogły się ubiegać matki, które osiągnęły wiek emerytalny 60 lat. W niektórych przypadkach świadczenie będzie przysługiwało także ojcom po osiągnięciu 65 lat. Świadczenie będzie przyznawane na wniosek osoby uprawnionej. Tzw. matczyne emerytury mają być wypłacane od 1 marca 2019 r.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl