Międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Lasy dla Polski, Polska dla świata”

„Lasy dla Polski, Polska dla świata” – pod takim tytułem w Tucznie rozpocznie się dziś międzynarodowa konferencja naukowa. „Chcemy pokazać, w jaki sposób można wykorzystać lasy do pochłaniania CO2” – podkreślił były minister środowiska prof. Jan Szyszko.

– Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości jak również z okazji 40. rocznicy rozpoczęcia pontyfikatu przez Jana Pawła II organizowana jest międzynarodowa konferencja nt. „Lasy dla Polski, Polska dla świata”. Organizowana jest ta konferencja także z okazji 24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w Katowicach – powiedział prof. Jan Szyszko.

Lasy są bowiem ważnym elementem polityki klimatycznej świata.

– Chcemy pokazać, w jaki sposób można wykorzystać lasy dla pochłaniania dwutlenku węgla po to, żeby ten dwutlenek węgla służył człowiekowi i przyrodzie – zaznaczył prof. Jan Szyszko.

To dzięki Polsce podczas szczytu klimatycznego w Paryżu w globalnej umowie klimatycznej znalazły się zapisy o zrównoważonym rozwoju. Lasy uznano za ważny element w procesie pochłaniania CO2.

Organizatorem konferencji w Tucznie są: Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju przy współpracy ze Światową Organizacją Naukowców zrzeszającą noblistów, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Jastrzębska Spółka Węglowa, Ekologiczne Forum Młodzieży, Samodzielna Pracownia Oceny i Wyceny Zasobów Naturalnych SGGW w Warszawie, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa w Rybniku, Instytut im. św. Jana Pawła II „Pamięć i Tożsamość”, Związki Zawodowe „Solidarność” oraz Światowe Laboratorium – Las dla ludzkości w Tucznie.

– Terenowa stacja badawcza włączona jest do sieci światowych laboratoriów, które realizują nowoczesne projekty zmierzające ku temu, żeby naukę wykorzystać z postępem gospodarczym związanym z racjonalnym użytkowaniem zasobów przyrodniczych. Typowy przykład „czyńcie sobie ziemię poddaną” albo przykład zrównoważonego rozwoju. Użytkuj zasoby przyrodnicze po to, żeby służyły człowiekowi i przyrodzie dla dobra człowieka i dla dobra tej przyrody – podkreślił prof. Jan Szyszko.

Na konferencji pojawi się wielu znamienitych gości.

– Gościem honorowym będzie ks. kard. Gerhard Muller. Ta konferencja odbywa się dwa lata po słynnej konferencji w Sejmie nt. „Laudato si”. Gościem honorowym będzie również szef Światowej Federacji Naukowców prof. Antonino Zichichi. Będą znamienici profesorowie z USA, Rosji, jak również będzie przedstawiciel Senegalu – powiedział były minister środowiska.

Były doradca naukowy prezydenta Republiki Senegalu Colonel Mbareck Diop, będzie mówił o inicjatywie stworzenia wielkiego zielonego muru na pograniczu Sahary.

– Chodzi o przywrócenie życia w szerszym areale Sahary po to, żeby tam likwidować problemy związane z suszą, głodem, migracjami i z wykluczeniem – powiedział prof. Jan Szyszko.

Nasz kraj chce wspierać tę inicjatywę.

– Polska chce się w to włączyć i pokazać swój udział, a sam tytuł „Lasy dla Polski, Polska dla świata” świadczy o tym, że mamy dużo do powiedzenia. Konferencja stron konwencji klimatycznej w Katowicach to wielka szansa na to, aby te wielkie problemy świata zarysowane przez Ojca Świętego Franciszka w „Laudato si” były rzeczywiście realizowane w sposób racjonalny, skuteczny dla dobra przyrody i dobra człowieka – dodał.

Patronat medialny nad konferencją objęły m.in. TV Trwam i Radio Maryja.

TV Trwam News/RIRM

drukuj