fot. twitter.com

M. Gersdorf chwali sędziów i adwokatów za „obronę konstytucji i praworządności”

Sędzia Małgorzata Gersdorf dziękuje sędziom i adwokatom za postawę wobec obecnej władzy. Według niej „czas jest ekstraordynaryjny i pięknie się stało, iż środowiska sędziowskie i adwokackie razem ze sobą współdziałają w celu obrony konstytucji i praworządności”.

Sędzia otworzyła dziś konferencję „Sędziowie i adwokaci w służbie Niepodległej. Postawy wobec władzy 1918–2018″. Podczas wystąpienia stwierdzała, że obrona praworządności i konstytucji wymaga obecnie od sędziów bardzo dużej odwagi, za co złożyła im ukłon.

Małgorzata Gersdorf skierowała też słowa do adwokatów: „co my, biedni sędziowie, byśmy zrobili, jak nas wzywają na postępowania dyscyplinarne bez adwokata (…). Dziękuję im, że są, nie obawiają się i że nas bronią” – oświadczyła.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Krystyna Pawłowicz powiedziała, że to wystąpienie pokazuje niedopuszczalne uzależnienie się środowiska sędziowskiego od adwokackiego.

– Sędziowie na pewno wiedzą konkretnie, kto bardzo wspiera to środowisko. To pokazuje, że nie można być pewnym później na sali sądowej wyroków, w których występuje adwokat, który wspierał sędziego i sędzia, który jest niezmiernie wdzięczny, i który ustami pani sędzi Gersdorf mówi: „co byśmy bez was zrobili”. To jest kompromitujące, ale pokazuje jednocześnie, że środowisko sędziów broni swoich interesów wspólnie z częścią środowiska adwokatów, którzy też bronią swoich interesów – wskazała prawnik.

Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Jacek Trela podczas konferencji stwierdził z kolei, że nie do zaakceptowania są postępowania dyscyplinarne wobec sędziów, którzy wypowiadali się krytycznie o zmianach w wymiarze sprawiedliwości. Zapewnił, że adwokaci nie pozwolą, by sędziom za „działania propaństwowe stała się krzywda”.

RIRM

drukuj