Kosowo: prezydent Serbii obiecał pomoc w zbudowaniu trwałego pokoju

Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić, który odwiedził w sobotę Kosowo, obiecał pomoc w zbudowaniu trwałego pokoju w tym kraju. Obawy przed destabilizacją Bałkanów wzbudziło wtorkowe zabójstwo Olivera Ivanovicia, jednego z przywódców Serbów w Kosowie.

Wizyta A. Vuczicia ma na celu złagodzenie obaw kosowskich Serbów, po tym jak zabito jednego z ich politycznych liderów – pisze Associated Press.

Prezydent Serbii złożył wieniec w miejscu zabójstwa Ivanovicia w Kosovskiej Mitrovicy. Vuczić oświadczył wcześniej, że „strzały do Ivanovicia (były) strzałami do wszystkich Serbów w Kosowie”.

„Serbia nie tylko chce pokoju, ale zrobi wszystko, by go utrzymać” – powiedział.

„Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by rozwiązać konflikty trwające od dziesiątków lat, od wieków, by zapewnić trwały pokój i bezpieczeństwo każdej albańskiej i serbskiej rodziny” – zapewnił.

64-letni Ivanović należał do czołowych polityków w zamieszkanej głównie przez Serbów północnej części Kosowa. Kosowo – dawna serbska prowincja – w roku 2008 proklamowała niepodległość bez zgody Belgradu.

W styczniu 2014 roku Ivanović był pierwszym liderem kosowskich Serbów zatrzymanym przez unijną misję policyjną Eulex, pod zarzutem popełnienia zbrodni wojennych na Albańczykach.

Dwa lata później międzynarodowy sąd w Kosovskiej Mitrovicy skazał Ivanovicia na dziewięć lat więzienia za zbrodnie wojenne popełnione podczas wojny 1998-1999 w Kosowie. Sąd uznał, że Ivanović był wówczas członkiem paramilitarnej grupy, która prowadziła akcję „oczyszczania” z Albańczyków południowej części Kosovskiej Mitrovicy. Podczas tej operacji wyrzucono z domów wiele albańskich rodzin, oddzielano też mężczyzn od kobiet i dzieci; wielu z nich zabijano. Wyrok został uchylony, a Ivanović miał ponownie stanąć przed sądem.

Ivanović uchodził za umiarkowanego polityka. Był sekretarzem stanu w serbskim ministerstwie ds. Kosowa, a w 2013 roku został wybrany na radnego w północnej części Kosovskiej Mitrovicy zamieszkanej przez Serbów. Popierał dialog i kompromis ze stanowiącymi w Kosowie większość Albańczykami, mówił też po albańsku.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl