IPN opublikował spot „Razem świętujmy 100. rocznicę odzyskania niepodległości”

Instytut Pamięci Narodowej opublikował spot pt. „Razem świętujmy 100. rocznicę odzyskania niepodległości” zapraszający do wspólnego świętowania 11 Listopada.

W komunikacie IPN przypomniano, że „11 listopada 1918 r. po 123 latach Polska zrzuciła kajdany niewoli”. Podano, że „niepodważalną rolę w procesie walki i odbudowy państwowości odegrał – obok działań dyplomatycznych – czyn zbrojny Józefa Piłsudskiego, który poprzez niezłomną postawę wobec wszystkich trzech zaborców zaskarbił sobie zaufanie i szacunek tak w społeczeństwie, jak i w wielu kręgach politycznych”.

Dlatego też, jak przypomniano, „powołana przez Niemcy i Austro-Węgry Rada Regencyjna zdecydowała się tego dnia przekazać mu zwierzchnictwo i naczelne dowództwo nad podległym jej wojskiem polskim. Trzy dni później uzyskał pełnię posiadanej władzy zwierzchniej w Królestwie Polskim”.

„Tak odradzała się Polska” – podsumowano.

W komunikacie podana jest informacja, że „w związku z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Instytut Pamięci Narodowej przygotował wiele wydarzeń w całej Polsce oraz na świecie”. Oceniono, że „dzięki akcjom edukacyjnym, spotkaniom, wystawom i dyskusjom przybliżymy tamte radosne chwile oraz sylwetki wszystkich tych, którzy przyczynili się do wywalczenia i odbudowy upragnionej od pokoleń Niepodległej”.

PAP/RIRM

drukuj