Farmaceuci chcą poprawy oznaczeń leków

Wkrótce leki mogą być oznaczane różnymi kolorami. Pod petycją do resortu zdrowia ws. poprawy bezpieczeństwa opakowań medykamentów swoje podpisy złożyło ostatnio ponad tysiąc farmaceutów i techników farmacji. O sprawie pisał „Dziennik Gazeta Prawna”.

Zwracają oni uwagę, że opakowania leków często są do siebie bliźniaczo podobne, co może powodować groźne dla zdrowia pomyłki.

Po zmianach mniej istotne środki lecznicze miałyby być pakowane np. w białe opakowania, medykamenty na przewlekłe choroby w niebieskie, a groźne dla zdrowia leki w czerwone. Wśród pomysłów jest także oznaczanie opakowań odpowiednimi znakami np. symbolem serca w przypadku leków kardiologicznych.

Popieramy rozwiązania, które sprzyjają większemu bezpieczeństwu pacjentów, ale konieczne jest określenie obszaru zmian – mówi Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej

– W Wielu przypadkach leków, które np. są reklamowane w telewizji albo są dostępne bez recepty, kolory i kształt opakowania mają znaczenie dla producenta. Natomiast w przypadku leków silnie działających to przecież nie opakowanie leczy, tylko leczy lek, który jest w środku. A zatem w przypadku tych najbardziej charakterystycznych leków, tych które są na receptę, może warto byłoby to rozważyć – przynajmniej w jakiejś części. Przecież nie mówimy tutaj o tym, żeby całkowicie pozmieniać szatę graficzną, a jedynie o tym, żeby wyodrębnić pewne elementy, np. innym kolorem czcionki. Na pewno byłaby to kosztowna rzecz, ale może nie trzeba wprowadzać tego z dnia na dzień, tylko w dalszej perspektywie czasowej, tak, żeby pogodzone były wszystkie interesy – przede wszystkim pacjentów, a w dalszej kolejności producentów leków – wskazuje Marek Tomków.

Według danych samorządu aptekarskiego, więcej niż co 10 przypadek hospitalizacji może wynikać z niewłaściwego przyjmowania leków. Do tragicznej sytuacji doszło m.in. na początku grudnia w wielkopolskim Międzychodzie, gdzie niemowlę trafiło do szpitala w ciężkim stanie, po tym jak zamiast leku na przeziębienie dostało lek na jaskrę.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl