fot. PAP/Jacek Turczyk

Drugi dzień obrad Senatu

Senat zbiera się dziś w drugim dniu obrad. Senatorowie zajmą się m.in. nowelą ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Ustawa zakłada, że od 2018 r. klienci będą musieli płacić za jednorazowe torby foliowe. Resort środowiska chce zaproponować opłatę w wysokości 20 gr.

Nowe przepisy wdrażają europejską dyrektywę, która ma na celu ograniczenie stosowania plastikowych toreb i zachęcić do stosowania toreb wielokrotnego użytku – mówi Redakcji Informacyjnej Radia Maryja wiceszef resortu środowiska Sławomir Mazurek.

– Przypomnę, że jeszcze kilkanaście lat temu takie torby były powszechne w użyciu. Przez zmiany, które nastąpiły dopiero w latach 90. – tzw. reklamówki – staliśmy się niejako słupami ogłoszeniowymi, reklamując produkty i usługi, które były na tych torbach. W naszej tradycji jest przecież używanie toreb wielokrotnego użytku, które się nie rozrywają. Te torby foliowe mają bardzo krótki żywot, zaśmiecają środowisko, więc działanie, żeby ograniczyć ich używanie, jest bardzo zasadne – powiedział Sławomir Mazurek.

Wczoraj senacka Komisja Środowiska zarekomendowała wprowadzenie zmian redakcyjnych i doprecyzowujących do ustawy dotyczącej opłat za jednorazowe torby foliowe.

Szacuje się, że Polacy średnio zużywają 250-300 toreb foliowych rocznie, a przeciętny Europejczyk – 200.

RIRM

drukuj