fot.twitter.com

ARiMR pomaga rolnikom mierzącym się m.in. z suszą czy ASF

Susza, która zniszczyła pola uprawne, niekorzystne warunki gospodarowania czy afrykański pomór świń – to problemy, z jakimi musza się zmierzyć polscy rolnicy. Z pomocą przychodzi Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

ARiMR realizuje płatności z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Tempo ich przekazywania na konta rolników jest szybsze niż w latach ubiegłych – mówi Anna Kusiak-Janiec, zastępca dyrektora lubelskiego oddziału regionalnego ARiMR.

– Dla ponad 7 tys. złożonych wniosków wydaliśmy decyzje na dzień dzisiejszy dla ponad 5 tys., więc te płatności na bieżąco są cały czas realizowane – zapewnia Anna Kusiak-Janiec. 

Rolnicy mogą się także ubiegać o wsparcie w związku z niekorzystnymi warunkami gospodarowania. Celem działania jest zapobieganie wyludnianiu się obszarów wiejskich i zatracaniu ich rolniczego charakteru. Jest to pomoc finansowa udzielana gospodarstwom rolnym położonym na terenach, na których produkcja rolna jest utrudniona ze względu na niekorzystne warunki naturalne. Z tego tytułu gospodarstwom rolnym przyznawane są dopłaty wyrównawcze, także w Lublinie.

– Na dzień dzisiejszy mamy wypłacone 86 proc. To będzie kwota ok. 62 mln zł – wskazuje Anna Kusiak-Janiec. 

Każdy rolnik 2 razy w roku może ubiegać się o zwrot części wydanych pieniędzy na paliwo. Tutaj potrzebne są faktury VAT. Można je składać do końca lutego – mówi Piotr Burek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej.

– Tu należy przypomnieć, że teraz jest to podwyższone i jest to do 100 litrów z hektara, a było dotychczas 86 litrów – to jest jedna kwestia. Druga kwestia jest taka, że każde zwierzę mające jedną jednostkę djp, a więc tradycyjna krowa, również będzie miała stosowną dopłatę i to jest 30 litrów do jednej krowy – tłumaczy Piotr Burek.

Z kolei do 1 marca trwa nabór wniosków na tzw. małe przetwórstwo. Tu wprowadzono korzystne zmiany i ułatwienia. Zwiększono m.in. kwotę dofinansowania, a także rozszerzono grupę osób, które mogą ubiegać się o takie wsparcie.

– Mogą to być m.in. nie tylko sami rolnicy czy też grupy rolników, ale również i domownicy. Kwota dofinansowania wynosi od 100 do 500 tys. zł – podkreśla Anna Kusiak-Janiec. 

Informacje dotyczące zasad i warunków ubiegania się o pomoc w ramach „Wsparcia inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi i ich rozwój” dostępne są na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a także w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych ARiMR-u.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl