Uniwersjada: czwarta wygrana siatkarzy. W czwartek mecz ćwierćfinałowy

Cztery mecze, cztery zwycięstwa, bez straconego seta. Polscy siatkarze wygranym 3:0 meczem z Kanadą zakończyli zmagania w grupie C 30. Letniej Uniwersjady na pierwszym miejscu w tabeli i pewnie awansowali do ćwierćfinału.

Już przed meczem było jasne, że Polacy wygrają rozgrywki w grupie C. Trener Paweł Woicki wykorzystał zatem starcie z Kanadą na wypróbowanie nowych ustawień i po raz pierwszy zdecydował się zmienić wyjściową szóstkę. Wśród rezerwowych zostali środkowy Jan Nowakowski, rozgrywający Łukasz Kozub i przyjmujący Paweł Halaba, których zastąpili Patryk Niemiec, Michał Kędzierski i Bartłomiej Lipiński.

Biało-czerwoni kolejny raz nie mieli żadnych problemów z pokonaniem rywala w grupie, kontrolując mecz od pierwszej do ostatniej piłki. Początki wszystkich partii były nawet wyrównane, ale później Polacy przyspieszali i uciekali rywalom, zapewniając sobie bezpieczną przewagę.

Przede wszystkim fajnie wychodzi nam gra w siatkówkę, naprawdę prezentujemy się dobrze i fajnie, że z boku też to dobrze wygląda. Traktujemy tę uniwersjadę bardzo poważnie, bo czujemy, że możemy tu zrobić coś wielkiego – mówi libero polskiego zespołu Mateusz Masłowski.

Biało-czerwoni kończą fazę grupową z czterema zwycięstwami i bez ani jednego straconego seta. To najlepszy bilans na uniwersjadzie – żadna inna drużyna nie ma bilansu setów 12:0. Nazywana przed startem turnieju „grupą śmierci” grupa C, bo polski zespół za rywali miał m.in. Brazylię, Francję i Iran nie sprawiła drużynie Woickiego żadnych problemów.

Jak się chce wygrać dużą imprezę to zazwyczaj trzeba wygrać grupę. Nastawialiśmy się bardzo bojowo przed turniejem, ale faktycznie to, że nie straciliśmy żadnego seta trzeba zapisać na duży plus – mówi kapitan polskiej drużyny Michał Kędzierski.

W środę Polacy będą odpoczywać, a w czwartek przystąpią do gry w fazie pucharowej. Ich ćwierćfinałowym rywalem będzie Tajwan, który z trzema zwycięstwami zakończył zmagania w grupie A na drugim miejscu. Spotkanie rozpocznie się o godz. 14.30 w Eboli. Dzień później zaplanowano półfinały, a spotkania medalowe – o brąz i złoto – odbędą się w sobotę.

Udział naszych reprezentantów w zawodach uniwersjadowych wspiera Ministerstwo Sportu i Turystyki. Strategicznym Sponsorem Akademickiej Reprezentacji Polski jest Grupa LOTOS S.A.