ME U23. Konrad Bukowiecki i Ewa Swoboda ze złotymi medalami

Konrad Bukowiecki zdobył złoty medal młodzieżowych mistrzostw Europy w Bydgoszczy. W konkursie pchnięcia kulą Polak uzyskał rezultat 21,59 m, bijąc przy tym rekord wszech czasów europejskiego czempionatu. Wcześniej krążek z najcenniejszego kruszcu w biegu na 100 m zapewniła sobie Ewa Swoboda. 19-latka pokonała dystans w czasie 11,42 s.

Bukowiecki już w pierwszym rzucie ustawił cały konkurs pchnięcia kulą, uzyskując 21,44 m. Żaden z rywali nie zdołał zbliżyć się do Polaka choćby na moment. Nasz kulomiot poprawił się jeszcze w ostatniej próbie (21,59 m) i zakończył zmagania z rekordem młodzieżowych mistrzostw Europy. Drugie miejsce zajął Holender Denzel Comenentia (19,86 m), a trzeci był Włoch Sebastiano Bianchetti (19,69 m). Ósme miejsce z wynikiem 18,60 m zajął Jan Parol.

Ewa Swoboda była jedną z wielkich faworytek do zwycięstwa. Bez problemów przebrnęła przez kwalifikacje i awansowała do dzisiejszego finału. Niespełna 20-letnia sprinterka rozpoczęła swój bieg dobrze, ale kluczowa dla losów rywalizacji okazała się druga część dystansu. Znakomity finisz pozwolił zostawić za plecami Białorusinkę Kristinę Cymanowską oraz Niemkę Sinę Mayer, które uzupełniły podium. Nasza reprezentantka nie wypełniła jeszcze minimum na tegoroczne mistrzostwa świata w Londynie – 11,26 s.

Przedsmak doskonałej dyspozycji już we wczorajszych eliminacjach zaprezentowała Daria Zabawska. Dziś dyskobolka rzucała równie daleko co wczoraj, a rezultat 59,08 wystarczył do zajęcia drugiego miejsca. Jak mówi sama zawodniczka, w tym sezonie nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.

Jestem wojowniczką. Musi być dobrze. Musi być w końcu dobrze. Już drugi sezon tak zapowiadał niekonieczne, ale widzę, że na takich imprezach moja głowa pracuje tak, jak powinna i wychodzi – poskreślała Daria Zabawska jeszcze przed rozpoczęciem finałowej rywalizacji.

Złoty medal w konkursie rzutu dyskiem wywalczyła Niemka Claudine Vita (61,79 m).