PŚ: Wellinger wygrał, Stoch drugi w Wiśle

Niemiec Andreas Wellinger wygrał konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w Wiśle. Drugie miejsce zajął Kamil Stoch, który umocnił się na pozycji lidera Pucharu Świata.

19-letni Wellinger skokami na odległość 127 i 128, 5 metra wyprzedził drugiego Stocha zaledwie o 0,9 punktu. Nasz reprezentant w pierwszej serii poszybował na 134,5 metra, ale miał zachwiane lądowanie i otrzymał niskie noty od sędziów, co klasyfikowało go dopiero na piątym miejscu. W rundzie finałowej lider Pucharu Świata poprawił się lądując na 132 metrze, co było drugim najlepszym wynikiem serii. Podium uzupełnił Austriak Michael Hayboeck (137 i 130 metrów). Do zwycięscy zawodów stracił zaledwie 1,4 punktu.

Tuż za czołowa trójką znalazł się Thomas Diethart. Zwycięzca niedawno zakończonego Turnieju Czterech Skoczni uzyskał 132,5 i 128,5 metra. Dopiero piąty był Słoweniec Peter Prevc, który skakał najdalej podczas dzisiejszych zawodów (140 i 132,5). Na siódmej pozycji uplasował się Norweg Rune Velta, ósmy był Austriak Gregor Schlierenzauer, dziewiąty Anders Bardal, a czołową „dziesiątkę” zamknął Czech Jan Matura do spółki z Finem Anssim Koivurantą.

W finale zaprezentowało się jeszcze sześciu biało-czerwonych. Jan Ziobro, lider po pierwszej serii, ostatecznie zakończył rywalizację na szóstej pozycji (133 i 126). Piotr Żyła był 12, Klemens Murańka zajął 18 miejsce, Krzysztof Biegun 20, Maciej Kot 23, a Dawid Kubacki 28 miejsce.

Dla Wellingera zwycięstwo w Wiśle było pierwszym w karierze . Natomiast Stoch po raz 21 ukończył zawody Puchar Świata w najlepszej trójce.

Skoczek z Zębu utrzymał pozycje lidera PŚ. Polak z dorobkiem 707 punktów wyprzedza drugiego Gregora Schlierenzauera o 59 oczek. Nieobecny w Wiśle Szwajcar Simon Ammann spadł na trzecią pozycję ( strata 99 punktów do Stocha).