PŚ w Planicy. Finał jak cały sezon – dominacja Kobayashiego, Żyła tuż za podium

Ryoyu Kobayahsi postawił stempel na triumfie w Pucharze Świata. Zdobywca Kryształowej Kuli w znakomitym stylu wygrał indywidualne zmagania w Planicy, kończące sezon 2018/2019. Z bardzo dobrej strony zaprezentował się najlepszy z Polaków Piotr Żyła, który zajął czwarte miejsce.

Ryoyu Kobayashi skakał w swojej lidze. W pierwszej rundzie osiągnął aż 252 metry, czym ustanowił nowy rekord słynnej Letalnicy. W finałowej serii dopełnił jedynie formalności – poszybował na odległość 230.5 m i odniósł zdecydowaną wygraną, trzynastą w sezonie 2018/2019. Przy okazji Japończyk wywalczył Małą Kryształową Kulę za triumf w klasyfikacji lotów. Drugie miejsce zajął reprezentant gospodarzy – Domen Prevc. Słoweniec uzyskał 239.5 m i 222.5 m, a do zwycięzcy niedzielnego konkursu stracił ponad dwadzieścia punktów. Na najniższym stopniu podium stanął Niemiec Markus Eisenbichler (227 m i 235 m).

Finałowe zawody były udane dla podopiecznych Stefana Horngachera. Najlepszego z nich – Piotra Żyłę – sklasyfikowano na czwartej pozycji. Wiślanin mógł jednak odczuwać lekki niedosyt po swoim występie. Na półmetku zmagań plasował się bowiem na trzeciej lokacie (po kapitalnej próbie na 248 m poprawił rekord życiowy) i wydawało się, że w finałowej rundzie nie będzie miał problemów z zachowaniem jej. Stało się inaczej. Niespokojny lot na 222 m nie wystarczył do pokonania Markusa Eisenbichlera, z którym ostatecznie przegrał o niespełna cztery oczka.

Daleko skakał Dawid Kubacki. Mistrz świata z Seefeld osiągnął 229.5 m i 234 m, w efekcie czego uplasował się na wysokim, szóstym miejscu. Wobec dopiero szesnastej pozycji Roberta Johanssona (226.5 m i 211.5 m), nowotarżanin zakończył tegoroczny sezon Pucharu Świata – kosztem Norwega – na piątej lokacie. Tuż za czołową „dziesiątką” konkursu uplasowało się natomiast dwóch pozostałych reprezentantów Polski – jedenasty Kamil Stoch (222 m i 220 m) oraz dwunasty Jakub Wolny (223 m i 219 m).

W klasyfikacji generalnej całego cyklu Ryoyu Kobayashi triumfował z olbrzymią przewagą ponad siedmiuset trzydziestu punktów nad drugim w stawce Austriakiem Stefanem Kraftem. Co ważne, po raz pierwszy w historii trzech naszych zawodników znalazło się w najlepszej „piątce”. Trzecie miejsce zajął Kamil Stoch, czwarte Piotr Żyła, a piąte wspomniany wcześniej Dawid Kubacki. W sobotę z kolei Polacy zapewnili sobie wygraną w Pucharze Narodów [więcej tutaj].