NBA. Dreszczowiec dla Jastrzębi

Washington Wizards, z Marcinem Gortatem w składzie, w piątym meczu półfinału Konferencji Wschodniej ligi NBA ulegli na wyjeździe Atlanta Hawks 81:82. W rywalizacji do czterech zwycięstw przegrywają 23. Polski koszykarz uzyskał 14 punktów i osiem zbiórek.

Przy stanie 2-2 w fazie play-off, piąty mecz nie bez powodu nazywany jest kluczowym. W ponad 80 procentach przypadków jego zwycięzca triumfował też w całej serii. Stawka spotkania najwyraźniej przytłaczała zawodników obu drużyn, bo oddali mnóstwo niecelnych rzutów i popełnili bardzo dużo strat.

Skuteczność z gry Wizards wyniosła tylko 37,5 proc. (Hawks 41 proc.), ale Gortat w tym elemencie pozytywnie się wyróżniał. Trafił w siedmiu z 10 prób. „Jastrzębie” natomiast zanotowały aż 25 strat, przy 19 gości. Czwarta kwarta rozpoczęła się przy jednopunktowym prowadzeniu gospodarzy, ale w jej połowie to Wizards prowadzili 73:64. Goście jednak przewagi nie utrzymali, bo przez ponad cztery minuty nie potrafili trafić do kosza i kibice byli świadkami niezwykle emocjonującej końcówki. Gdy na zegarze pozostawało 51 sekund ważne punkty zdobył Gortat, doprowadzając do remisu 78:78. Niewiele brakowało, a ponownie bohaterem stołecznej drużyny zostałby Paul Pierce. 37-letni weteran w trzecim meczu trafił na zwycięstwo równo z końcową syreną. Tym razem po jego rzucie zrobiło się 81:80 dla Wizards, ale do końca spotkania było jeszcze 8,3 s.

Dla Hawks okazało się to wystarczająco dużo. Najpierw kosz zaatakował Dennis Schroeder. Niemiec chybił, jednak piłkę w ataku zebrał Al Horford i zapewnił gospodarzom wygraną. Podczas ostatniej akcji na parkiecie Gortata już nie było. Polski środkowy grał 35 minut. Oprócz 14 punktów i ośmiu zbiórek uzyskał też cztery asysty oraz dwa przechwyty. Miał także dwie straty i tyle samo fauli. Najwięcej punktów dla Wizards zdobył Bradley Beal – 23, John Wall dołożył 15. 24-letni rozgrywający opuścił trzy poprzednie spotkania z powodu kontuzji ręki.

Szósty mecz tych drużyn odbędzie się w piątek w Waszyngtonie.