Liga Mistrzów. Szok w Lizbonie – Lyon eliminuje City!

Sensacja na Estadio Jose Alvalade! Olympique Lyon pokonał Manchester City 3:1 i uzupełnił grono półfinalistów tegorocznej edycji Ligi Mistrzów. Bohaterem meczu został rezerwowy Moussa Dembele, który popisał się dubletem.

Choć w pierwszej połowie spotkania inicjatywę na boisku posiadali piłkarze Pepa Guardioli, dużo bardziej konkretni w swoich poczynaniach ofensywnych byli zawodnicy Rudiego Garcii. W 24. minucie bowiem siódma ekipa ostatniego sezonu Ligue 1 niespodziewanie wyszła na prowadzenie. Karl Toko Ekambi uciekł jednemu z obrońców rywali, ale został zablokowany. Do bezpańskiej futbolówki dopadł jednak Maxwel Cornet i przytomnym uderzeniem z siedemnastu metrów pokonał wychodzącego z bramki Edersona.

Stracony gol wcale nie sprawił, że zespół z niebieskiej części Manchesteru ruszył do konkretnych i zdecydowanych ataków. Groźnie w „szesnastce” Lyonu zrobiło się na dobrą sprawę jedynie w 31. minucie, kiedy to Anthony Lopes na raty obronił strzał Ilkaya Guendogana z bliskiej odległości.

Po zmianie stron „Obywatelom” długo brakowało pomysłu na sforsowanie szczelnej defensywy „Les Gones”. Przełamanie nastąpiło w 69. minucie. Wówczas Raheem Sterling ładnym podaniem z lewej strony pola karnego obsłużył nadbiegającego na czystą pozycję Kevina De Bruyne’a, a ten strzałem z pierwszej piłki w kierunku dalszego słupka wyrównał na 1:1.

Podopieczni Rudiego Garcii nie zdeprymowali się takim obrotem sprawy. W 79. minucie odzyskali prowadzenie, a w roli głównej wystąpił Moussa Dembele. Francuz, który chwilę wcześniej pojawił się na boisku w miejsce Memphisa Depaya, wykorzystał prostopadłe zagranie Houssema Aouara i będąc „oko w oko” z Edersonem zmusił go do kapitulacji.

W 86. minucie drużyna Pepa Guardioli zmarnowała stuprocentową okazję. Gabriel Jesus wyłożył futbolówkę Raheemowi Sterlingowi jak na tacy, ale 25-letni skrzydłowy nie trafił z kilku metrów do pustej bramki. Niewykorzystana szansa błyskawicznie zemściła się na Manchesterze. Houssem Aouar zdecydował się na uderzenie z dystansu. Wydawało się, że golkiper angielskiego zespołu nie powinien mieć problemów z próbą młodego pomocnika. W niegroźnej sytuacji wybił jednak piłkę przed siebie, na którą czekał już tylko Moussa Dembele, pewnie kierując ją do siatki.

Ostatecznie Lyon sensacyjnie wygrał 3:1 i dzięki temu awansował do półfinału Ligi Mistrzów, gdzie zagra z Bayernem Monachium. Obie ekipy na tym etapie rozgrywek miały okazję zmierzyć się w 2010 roku. Wówczas w dwumeczu zdecydowanie lepsi okazali się zawodnicy ze stolicy Bawarii (1:0 i 3:0). Dla City to koniec sezonu – nieudanego, naznaczonego jedynie triumfem w mało prestiżowym Carabao Cup.