IO w Rio 2016. Polskie nadzieje medalowe – lekkoatletyka

Polscy lekkoatleci na igrzyskach olimpijskich w Londynie wywalczyli dwa medale. Złoto zdobył wtedy Tomasz Majewski, zaś srebro Anita Włodarczyk. W Rio będzie duża szansa na to, aby zdecydowanie poprawić ten wynik. O czołowe lokaty z pewnością powalczą m.in. Paweł Fajdek, Adam Kszczot, Piotr Małachowski czy Kamila Lićwinko. Cieczy fakt, że w Brazylii pokażą się przedstawiciele młodego pokolenia: Konrad Bukowiecki w pchnięciu kulą czy Piotr Lisek w skoku o tyczce.


Anita Włodarczyk – rzut młotem

włodarcyzk-rekord-świataDo trzech razy sztuka – można by rzec o oczekiwaniach względem Anity Włodarczyk na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. Po szóstym miejscu w 2008 roku w Pekinie oraz srebrnym medalu cztery lata temu w Londynie, naszą reprezentantkę interesuje tylko mistrzostwo olimpijskie. Włodarczyk jest aktualną rekordzistką świata. W 2015 roku w Cetniewie rzuciła aż 81,08 m. Ma również w dorobku dwa złote i jeden srebrny medal mistrzostw świata. Urodzonej w Rawiczu zawodniczce do pełni szczęścia brakuje tylko olimpijskiego złota. Patrząc na przewagę, jaką w ostatnich latach Polka osiągnęła nad konkurentkami, brak wygranej w Rio w wykonaniu Włodarczyk zostanie potraktowany jako wielka niespodzianka. Olimpijski finał rzutu młotem kobiet zostanie rozegrany 15 sierpnia. (fot. facebook.com)

* * *

Występy na igrzyskach olimpijskich:
Pekin 2008: 6. miejsce
Londyn 2012: 2. miejsce

Sukcesy:
Złoty medal mistrzostw świata (2009,2015)
Srebrny medal mistrzostw świata (2013)
Złoty medal mistrzostw Europy (2012,2014,2016)


Paweł Fajdek – rzut młotem

fajdekOd 2012 roku nie schodzi z podium ważnych imprez. W tym czasie dwukrotnie wywalczył mistrzostwo Europy oraz jeden tytuł mistrza świata. Na igrzyskach olimpijskich wystąpi po raz drugi. Cztery lata temu w Londynie nie przeszedł eliminacji, ponieważ spalił wszystkie swoje próby. Teraz celem Fajdka nie jest awans do finału, a walka o najwyższe trofeum. W ostatnich latach podopieczny Czesława Cybulskiego pokazał, że potrafi radzić sobie ze stresem. Oby podobnie było podczas rywalizacji w Brazylii. (fot. facebook.com)

* * *

Występy na igrzyskach olimpijskich:
Londyn 2012: nieklasyfikowany (odpadł w eliminacjach)

Sukcesy:
Złoty medal mistrzostw świata (2013,2015)
Złoty medal mistrzostw Europy (2016)
Srebrny medal mistrzostw Europy (2014)


Wojciech Nowicki – rzut młotem

nowickiZawodnik, który treningi rzutu młotem rozpoczął w wieku 18 lat. Wcześniej uprawiał piłkę nożną. Największe sukcesy w karierze odnosił w ostatnich miesiącach. W 2015 roku zajął trzecie miejsce na mistrzostwach świata w Pekinie, zaś w bieżącym sezonie zdobył brązowy medal mistrzostw Europy w Amsterdamie. Co ciekawe, trenerem Nowickiego jest Malwina Wojtulewicz, która w przeszłości również trenowała rzut młotem. Dla sportowca z Białegostoku start w Rio będzie olimpijskim debiutem. (fot. facebook.com)

* * *

Występy na igrzyskach olimpijskich:
Debiutant

Sukcesy:
Brązowy medal mistrzostw świata (2015)
Brązowy medal mistrzostw Europy (2016)


Kamila Lićwinko – skok wzwyż

lićwinkoNa igrzyskach olimpijskich wystartuje po raz pierwszy. Do tej pory największe sukcesy odnosiła w hali. Za najlepszy wynik Lićwinko należy uznać złoto halowych mistrzostw świata w Sopocie w 2014 roku oraz brąz w imprezie tej samej rangi w Portland przed kilkoma miesiącami. Zawodniczka urodzona w Bielsku Podlaskim do tej pory nie stała na podium mistrzostw świata i Europy na otwartym stadionie. Reprezentantka Polski może pochwalić się rekordem życiowym 2,02 m w hali oraz 1,99 m na otwartym stadionie. (fot. facebook.com)

* * *

Występy na igrzyskach olimpijskich:
Debiutantka

Sukcesy:
Złoty medal halowych mistrzostw świata (2014)
Brązowy medal halowych mistrzostw świata (2016)
Brązowy medal halowych mistrzostw Europy (2015)


Adam Kszczot – bieg na 800 m

Adam_Kszczot_Göteborg_2013W ostatnich kilku latach regularnie pojawia się na podium najważniejszych imprez. Igrzyska w Rio de Janeiro będą drugimi w jego karierze. Cztery lata temu Kszczot odpadł w półfinale rywalizacji w biegu na 800 metrów. Polski zawodnik ma na koncie dwa tytuły mistrza Europy z 2014 oraz 2016 roku, a także wicemistrzostwo świata w 2015 roku. Wydaje się więc, że zawodnik z Opoczna ma spore szanse na miejsce na olimpijskim podium. (fot. wikipedia.org)

* * *

Występy na igrzyskach olimpijskich:
Londyn 2012: 12. miejsce (odpadł w półfinale)

Sukcesy:
Srebrny medal mistrzostw świata (2015)
Srebrny medal halowych mistrzostw świata (2014)
Brązowy medal halowych mistrzostw świata (2010)
Złoty medal mistrzostw Europy (2014,2016)


Piotr Małachowski – rzut dyskiem

592px-Piotr_Małachowski_2Na igrzyskach olimpijskich wystąpi po raz trzeci. Rywalizację w 2008 roku w Pekinie zakończył ze srebrnym medalem. Gorzej poszło mu w Londynie, gdzie zajął piąte miejsce. Małachowski to aktualny mistrz świata z Pekinu oraz mistrz Europy z Amsterdamu. Nic dziwnego, że upatruje się w nim głównego faworyta do złota olimpijskiego w Brazylii. Ostatnią dużą imprezą, z której podopieczny trenera Witolda Suskiego wrócił bez medalu były mistrzostwa Europy w 2014 roku. (fot. wikipedia.org)

* * *

Występy na igrzyskach olimpijskich:
Pekin 2008: 2. miejsce
Londyn 2012: 5 miejsce

Sukcesy:
Złoty medal mistrzostw świata (2015)
Srebrny medal mistrzostw świata (2009,2013)
Złoty medal mistrzostw Europy (2010,2016)


Robert Urbanek – rzut dyskiem

urbanekOd czasu poprzednich igrzysk olimpijskich uczynił spory postęp. W efekcie stawał na najniższym podium mistrzostw Europy w 2014 roku oraz mistrzostw świata rok później. Trochę powodów do niepokoju dał występ Urbanka podczas tegorocznych mistrzostw Starego Kontynentu w Amsterdamie, gdzie zajął 9. miejsce. Na tych zawodach podopieczny Roberta Joachimiaka rzucał dużo poniżej swojego rekordu życiowego, który wynosi 66,93 m. Tego zawodnika stać jednak na błyskotliwy występ. (fot. facebook.com)

* * *

Występy na igrzyskach olimpijskich:
Londyn 2012: 32. miejsce (odpadł w eliminacjach)

Sukcesy:
Brązowy medal mistrzostw świata (2015)
Brązowy medal mistrzostw Europy (2014)


Tomasz Majewski – pchnięcie kulą

Tomasz_Majewski_Turin_2009Dwukrotny mistrz olimpijski – to mówi wszystko o klasie tego sportowca. Majewski jedzie jednak do Brazylii po średnio udanych mistrzostwach świata, w których uplasował się na 6. pozycji. Co ciekawe, zawodnik tej klasy ma w dorobku tylko jeden medal mistrzostw globu – srebro z 2009 roku z Berlina. W ostatnich latach zmagał się z problemami zdrowotnymi, ale na zawodach w Rio de Janeiro ma być w pełni sił. Może się pochwalić rekordem życiowym, wynoszącym 21,95 m. W rywalizacji na igrzyskach debiutował 12 lat temu w Atenach. (fot.wikipedia.org)

* * *

Występy na igrzyskach olimpijskich:
Ateny 2004: 18. miejsce (odpadł w eliminacjach)
Pekin 2008: 1. miejsce
Londyn 2012: 1. miejsce

Sukcesy:
Srebrny medal mistrzostw świata (2009)
Złoty medal mistrzostw Europy (2010)
Złoty medal halowych mistrzostw Europy (2009)


Konrad Bukowiecki – pchnięcie kulą

675px-Pedros_Cup_2015_Łódź,_Konrad_Bukowiecki_01Bardzo młody i niezwykle utalentowany sportowiec. Co ciekawe, oprócz pchnięcia kulą trenuje również rzut dyskiem, chociaż akurat w tej drugiej dyscyplinie nie odnosi wielkich sukcesów. W kategoriach juniorskich Bukowiecki zdobywał najważniejsze tytuły zarówno w Europie, jak i na świecie. Na igrzyskach olimpijskich zadebiutuje w wieku zaledwie 19 lat. Jest posiadaczem rekordów świata juniorów w pchnięciu kulą seniorską (nieoficjalnie) oraz w pchnięciu kulą sześciokilogramową, którą rywalizuje się w kategoriach młodzieżowych. (fot. wikipedia.org)

* * *

Występy na igrzyskach olimpijskich:
Debiutant

Sukcesy:
Złoty medal mistrzostw świata juniorów (2014,2016)
Złoty medal mistrzostw Europy juniorów (2015)


Michał Haratyk – pchnięcie kulą

814px-Michał_Haratyk_Pedro's_Cup_Łódź_2016Kolejny przedstawiciel młodego pokolenia w pchnięciu kulą. Podobnie jak Konrad Bukowiecki, po raz pierwszy będzie miał okazję startu na igrzyskach olimpijskich. Talent Haratyka objawił się stosunkowo niedawno. Zawodnik z Cieszyna może pochwalić się srebrnym medalem tegorocznych mistrzostw Europy. Jego rekord życiowy wynosi 21,23 m na stadionie oraz 21,35 m w hali. (fot. wikipedia.org)

* * *

Występy na igrzyskach olimpijskich:
Debiutant

Sukcesy:
Srebrny medal mistrzostw Europy (2016)


Piotr Lisek – skok o tyczce

675px-Pedros_Cup_2015_Łódź,_Piotr_Lisek_03Tyczkarz, który najwyraźniej upodobał sobie trzecie miejsca. Ma na koncie brązowe medale z mistrzostw świata, halowych mistrzostw świata oraz halowych mistrzostw Europy. W 2012 roku został zdyskwalifikowany na 6 miesięcy z powodu wykrycia w jego organizmie niedozwolonego środka. Po powrocie z banicji regularnie plasuje się w okolicach podium najważniejszych zawodów. Jego rekord życiowy ze stadionu to 5,82 m. W hali wynosi on z kolei 5,90 m. W igrzyskach olimpijskich wystartuje po raz pierwszy w karierze. (fot. wikipedia.org)

* * *

Występy na igrzyskach olimpijskich:
Debiutant

Sukcesy:
Brązowy medal mistrzostw świata (2015)
Brązowy medal halowych mistrzostw świata (2016)
Brązowy medal halowych mistrzostw Europy (2015)


Robert Sobera – skok o tyczce

soberaKolejny debiutant olimpijski w zestawieniu. Zdecydowanie największym jego sukcesem jest sensacyjne mistrzostwo Europy, wywalczone niedawno w Amsterdamie. Jeszcze w 2015 roku był piętnasty na mistrzostwach świata w Pekinie. Sobera ma również w dorobku pojedyncze sukcesy w kategoriach młodzieżowych. Legitymuje się rekordem życiowym wynoszącym 5,80 m na stadionie oraz 5,81 m w hali. (fot. facebook.com)

* * *

Występy na igrzyskach olimpijskich:
Debiutant

Sukcesy:
Złoty medal mistrzostw Europy (2016)


Paweł Wojciechowski – skok o tyczce

wojciechowskiPo raz drugi wystąpi na igrzyskach olimpijskich. W Londynie odpadł już w eliminacjach, nie zaliczając wymaganej wysokości. Kariera bydgoszczanina naznaczona jest kontuzjami, które uniemożliwiały mu ustabilizowanie formy na wysokim poziomie. Wojciechowski zdobywał medale różnych imprez już w kategoriach młodzieżowych, ale jego największym osiągnięciem jest złoty medal mistrzostw świata, wywalczony w 2011 w Daegu. Rekord życiowy podopiecznego Wiesława Czapiewskiego wynosi 5,91 m na stadionie oraz 5,86 m w hali. (fot. wikipedia.org)

* * *

Występy na igrzyskach olimpijskich:
Londyn 2012: nieklasyfikowany (odpadł w eliminacjach)

Sukcesy:
Złoty medal mistrzostw świata (2011)
Brązowy medal mistrzostw świata (2015)
Srebrny medal mistrzostw Europy (2014)

Sport.RIRM

drukuj