Formuła 1. Robert Kubica kierowcą testowym Williamsa

Nie Robert Kubica, a Siergiej Sirotkin będzie drugim kierowcą Williamsa w sezonie 2018. To nie przekreśla jednak przyszłości Polaka w Formule 1. Zawodnik, który ma w swoim dorobku jedno wygrane Grand Prix, będzie pełnił funkcję kierowcy testowego.


Williams długo kazał na siebie czekać. To ostatni team, który do tej pory nie podał składu na nadchodzący sezon. Pewny był Lance Stroll. Obsadzie drugiego fotela towarzyszył szereg spekulacji. Część komentatorów przekonywała, że decydujące okażą się pieniądze, inni – jak BBC – wskazywali, że Robert Kubica wciąż potrzebuje czasu, bo na testach w Abu Zabi był od Rosjanina wolniejszy.

Wciąż trudno zweryfikować medialne rewelacje. Znany jest już jednak skład Williamsa. Oficjalnie drugim kierowcą ekipy z Grove będzie Siergiej Sirotkin. Funkcja kierowcy testowego przypadnie w udziale Robertowi Kubicy.

Jestem bardzo szczęśliwy, że dołączyłem do zespołu Williamsa jako kierowca rezerwowy i testowy. Czuję, że jestem w najlepszej formie fizycznej, w jakiej kiedykolwiek byłem, ale zajęło mi dużo czasu, aby dotrzeć do tego miejsca – powiedział Kubica cytowany w oficjalnym oświadczeniu ekipy z Grove.

Polak swoich szans będzie szukał w kilku piątkowych sesjach treningowych. Otworzy to przed nim szansę na poprawę tempa kwalifikacyjnego, które – według medialnych doniesień – miało stanowić główny problem dla właścicieli Williamsa. Kubica – jeszcze w okresie, gdy regularnie występował w Formule 1 – słynął z doskonałej pracy wykonywanej dla zespołu. To ważny nabytek z punktu widzenia rozwoju nowego samochodu.

Niewykluczone, że przygoda Kubicy z Formułą 1 nie zamknie się tylko na testach. Kiedy w sezonie 2006 Polak rozpoczynał swoje starty, również miał status trzeciego kierowcy. Wtedy podpisał kontrakt z BMW Sauber, a na skutek słabej formy Jacquesa Villeneuve’a wskoczył za kierownicę bolidu.

W trakcie nadchodzącego sezonu Williams będzie dysponował najmłodszym duetem kierowców. Siergiej Sirotkin ma 22 lata. Młodszy od niego jest Lance Stroll (19).

Sport.RIRM

drukuj