FIFA World Cup 2018. Maroko – stawić opór potęgom

Hiszpania i Portugalia – dwie znakomite drużyny mające w swoich składach takich zawodników jak Cristiano Ronaldo i Andres Iniesta oraz wielu innych znakomitych piłkarzy. To właśnie naprzeciw nim – oraz Iranowi – stanie z nadziejami sprawienia niespodzianki ekipa Maroka. Mission Impossible podjął się dwukrotny triumfator Pucharu Narodów Afryki – Francuz Herve Renard.


Trzy lata temu pozycja Maroka na międzynarodowej arenie mocno się zachwiała. Kraj wybrany na gospodarza Pucharu Narodów Afryki 2015 zrezygnował zaledwie trzy miesiące przed startem rozgrywek. Pociągnęło to za sobą wykluczenie reprezentacji z udziału w turnieju i nadszarpnięciem reputacji. Powrót na mistrzostwa kontynentu nie wypadł najgorzej. Dwa lata później Maroko dotarło do ćwierćfinału rozgrywek, gdzie uległo 0:1 późniejszemu triumfatorowi – Egiptowi.

Choć ostatniej fazy eliminacji do mistrzostw świata nie rozpoczęli najlepiej (dwa remisy), to szybko pokazali plecy Wybrzeżu Kości Słoniowej. Gabon i Mali nie okazały się zagrożeniem choćby przez chwilę, dzięki czemu główną rundę kwalifikacji przebrnęli na zero z tyłu.

Nie ma w tym przypadku. Filarem defensywy jest bowiem kapitan zespołu Medhi Benatia, którego wspomaga m.in. grający w Realu Madryt Achraf Hakimi.

Nie są to jedyne głośne nazwiska w kadrze afrykańskiego zespołu. Akcje ofensywne napędzają Hakim Ziyech (Ajax Amsterdam) i Nabil Dirar (Schalke 04 Gelsenkirchen). Nie są to więc postacie anonimowe, choć do gwiazd światowego formatu jeszcze im daleko.

Czołowi piłkarze reprezentacji Maroka. Ich przynależność klubowa nie rzuca na kolana, ale nie są to piłkarze z łapanki.


Selekcjoner – Herve Renard

Jako piłkarz nie osiągnął spektakularnych sukcesów. Jako trener, po kilku latach spędzonych w klubach z niższych lig, objął stery reprezentacji Zambii, z którą awansował na Puchar Narodów Afryki 2010. Na Czarnym lądzie odnalazł się z łatwością. Po epizodzie z reprezentacją Angoli rozpoczął pracę w USM Algier, ale szybko wrócił na stanowisko selekcjonera Zambii. 12 lutego 2012 r., wraz z zespołem, zdobył mistrzowski tytuł podczas Pucharu Narodów Afryki, co jest jego największym trenerskim sukcesem.

Próba sił w FC Sochaux nie poszła do końca po jego myśli. Wrócił do Afryki, gdzie powtórzył sukces z roku 2012 – po zwycięstwie w serii rzutów karnych nad drużyną Ghany wywalczył tytuł mistrzowski z reprezentacją Wybrzeża Kości Słoniowej.

Maroko poprowadził do awansu na pierwsze od 20 lat mistrzostwa świata. Ma się jednak czego obawiać. Naprzeciw jego ekipie staną bowiem silne Hiszpania i Portugalia.


Gwiazda – Medhi Benatia

Dwa mistrzostwa Niemiec, mistrzostwo Włoch i po jednym pucharze krajowym z Bayernem Monachium i Juventusem Turyn – żaden z marokańskich piłkarzy nie ma w swojej gablocie tylu tak ważnych ważnych tytułów. Achraf Hakimi zwyciężał co prawda w Lidze Mistrzów, ale jego rola w Realu była marginalna.

Kapitan i ostoja defensywy. Ostatni raz, z 31-latkiem w składzie, Maroko przegrało półtora roku temu, kiedy odpadli w ćwierćfinale Pucharu Narodów Afryki. W dużej mierze na nim będą opierały się nadzieje marokańskich kibiców o tym, by nie dać się ukłuć Cristiano Ronaldo czy Diego Coscie.

***

Liczba występów na mundialu: 4
Najlepszy wynik: 1/8 finału (1986)
Ostatni występ: 1998 (faza grupowa)
Miejsce w rankingu FIFA: 42 (stan na 17.05.2018)
Łączna wartość rynkowa wg transfermarkt.pl: 122,75 mln euro

***

Kalendarz w grupie B:

15 czerwca z Iranem w Sankt Petersburgu (godz. 17:00)
20 czerwca z Portugalią w Moskwie (godz. 14:00)
25 czerwca z Hiszpanią w Kaliningradzie (godz. 20:00)

***

23-osobowa kadra na mistrzostwa świata 2018:

Bramkarze: Mounir El Kajoui (CD Numancia), Yassine Bounou (Girona FC), Ahmad Reda Tagnaouti (Ittihad Tanger)

Obrońcy: Medhi Benatia (Juventus Turyn), Romain Saiss (Wolverhampton Wanderers), Manuel Da Costa (Istanbul Basaksehir), Badr Benoun (Raja Casablanca), Nabil Dirar (Fenerbahce Stambuł), Achraf Hakimi (Real Madryt), Hamza Mendyl (Lille OSC)

Pomocnicy: Mbark Boussoufa (Al-Jazira Club), Karim El Ahmadi (Feyenoord Rotterdam), Youssef Ait Bennasser (SM Caen), Sofyan Amrabat (Feyenoord Rotterdam), Younes Belhanda (Galatasaray Stambuł), Faycal Fajr (Getafe FC), Amine Harit (Schalke 04 Gelsenkirchen)

Napastnicy: Khalid Boutaib (Yeni Malatyaspor), Aziz Bouhaddouz (FC Sankt Pauli), Ayoub El Kaabi (Renaissance Berkane), Nordin Amrabat (CD Leganes), Mehdi Carcela (Standard Liege), Hakim Ziyech (Ajax Amsterdam)

Sport.RIRM

drukuj