ATP Paryż. porażka Huberta Hurkacza z Novakiem Djokovicem w półfinale

Hubert Hurkacz po zaciętym meczu przegrał z liderem rankingu tenisistów Novakiem Djokovicem 6:3, 0:6, 6:7 (5-7) w półfinale turnieju ATP Masters 1000 w Paryżu. Serb zapewnił sobie tym samym (po raz siódmy w karierze) pierwsze miejsce na światowej liście na koniec sezonu.

Mecz zaczął się od gema zakończonego w niewiele ponad minutę przez Polaka, co zapowiadało ciekawe widowisko. Później obaj tenisiści dosyć pewnie wygrywali swoje podanie do stanu 4:3 dla Huberta Hurkacza, który po chwili przełamał Serba, objął prowadzenie 5:3 i serwował na seta. Novak Djoković za wszelką cenę starał się odrobić straty, ale głównie dzięki dobrym serwisom wrocławianin (w całym meczu 12 asów) wytrzymał presję i wygrał pierwszą partię 6:3.

Druga miała jednostronny przebieg. Bardzo skoncentrowany Djoković wygrywał gema po gemie, trzykrotnie przełamał podanie popełniającego wiele niewymuszonych błędów Hurkacza i w zaledwie 29 minut zwyciężył do zera.

Gdy na początku trzeciego seta Serb ponownie wygrał gema przy serwisie Polaka i po chwili objął prowadzenie 4:1 wydawało się, że jest po meczu. Tymczasem podopieczny amerykańskiego trenera Craiga Boyntona wzniósł się na wyżyny umiejętności, odrobił przełamanie i prezentując wiele efektownych zagrań doprowadził do „tie-breaka”. W nim minimalnie lepszy okazał się jego rywal, który wykorzystał drugą piłkę meczową.

Na korcie tenisiści przebywali łącznie dwie godziny i 20 minut, z czego 78 minut trwał trzeci set.

Hubert Hurkacz może być zadowolony z występu w Paryżu. Wrocławianin dzięki dotarciu do półfinału zapewnił sobie awans do kończących sezon zawodów ATP Finals w Turynie, a w poniedziałkowym notowaniu rankingu ATP znajdzie się na dziewiątym miejscu, najwyższym w karierze.

Novak Djoković w Paryżu występuje po dłuższej przerwie. Po raz ostatni zagrał w finale US Open w Nowym Jorku, w którym przegrał z Rosjaninem Daniiłem Miedwiediewem. Serb dzięki pokonaniu Hurkacza został pierwszym tenisistą, który po raz siódmy zakończy sezon jako numer jeden na świecie w rankingu ATP.