fot. AMŚ

Aleksandra Kałucka ze złotem we wspinaczce na szybkość podczas AMŚ

Aleksandra Kałucka zdobyła złoty medal we wspinacze na szybkość podczas Akademickich Mistrzostwach Świata we wspinaczce sportowej, które były rozgrywane w Innsbrucku. Trzecia była jej siostra, Natalia Kałucka, aktualna mistrzyni globu w tej konkurencji.


Reprezentujące „Biało-Czerwone” barwy kobiety podczas AMŚ we wspinaczce sportowej spisały się znakomicie w rywalizacji na szybkość, a dwie z nich – siostry Kałuckie – zakończyły ją z medalami. Konkurencję wygrała Aleksandra, a trzecia była jej siostra – Natalia. Reprezentujące Akademię Nauk Stosowanych w Tarnowie bliźniaczki przedzieliła Włoszka Giulia Randi.

– Przed startami były pewne problemy z systemem pomiaru czasu. Było dużo falstartów, pojawiały się nerwy, ale później ułożyło się po naszej myśli – komentuje Tomasz Mazur, szkoleniowiec reprezentacji Polski na AMŚ we wspinaczce sportowej.

– Przede wszystkim chciałam się skupić na braku falstartu, zajęciu dobrej pozycji, żeby pewnie pobiec. Wiedziałam, że w takich warunkach muszę dać z siebie niemal wszystko, żeby nie popełnić błędu ze zbyt szybkim startem. Ze spokojną głową mogę więc podejść do czwartkowego startu w boulderingu – mówi Aleksandra Kałucka, złota medalistka w „czasówce” w Innsbrucku.

Piąta w finale wspinaczki na czas była debiutująca na międzynarodowej arenie Agata Lesiewicz. Z kolei Bartłomiej Podlewski po zaliczeniu falstartu odpadł w eliminacjach.

– Trzeba było mocno się skoncentrować na pozycji startowej, co udało się Agacie. To dla niej super wynik – uważa Tomasz Mazur.

Głównym sponsorem Akademickiej Reprezentacji Polski jest Grupa Lotos S.A. Start reprezentantów Polski w Akademickich Mistrzostwach Świata wspierają także strategiczny sponsor AZS – Grupa PZU S.A. oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

***

Skład reprezentacji Polski na Akademickie Mistrzostwa Świata we wspinaczce sportowej:

Kobiety: Natalia Kałucka (klub: KU AZS ANS Tarnów/uczelnia: Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie; konkurencje: na czas, bouldering), Aleksandra Kałucka (KU AZS ANS Tarnów/Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie; na czas, bouldering), Ida Kupś (KS Korona Kraków/Uniwersytet Jagielloński w Krakowie; bouldering, prowadzenie), Agata Lesiewicz (Pol-Inowex Skarpa Lublin/Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie).

Mężczyźni: Olaf Malinowski (Pol-Inowex Skarpa Lublin/Politechnika Lubelska; bouldering, prowadzenie), Bartłomiej Podlewski (KS Sportiva Tarnów/Politechnika Krakowska; na czas).

Akademickie Mistrzostwa Świata

drukuj