fot. Monika Tomaszek

[TYLKO U NAS] A. Duda do Rodziny Radia Maryja: Dziękuję za to, że codziennie stajecie w obronie świata wartości

Dziękuję za to, że codziennie stajecie w obronie świata wartości, wartości, które – budowane systematycznie – powodują, że wspólnota, społeczeństwo, państwo staje się silne. Czymże jest silne państwo? Silne jest swoimi obywatelami, których podstawową, najważniejszą komórką współistnienia i życia jest rodzina. Dziękuję za obronę rodziny, w tym także w jej najbardziej podstawowym elemencie, jakim jest rodzące się życie – mówił prezydent Andrzej Duda podczas XXXI Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę, zwracając się do całej Rodziny Radia Maryja.

Prezydent wskazał, że kiedy planowana była jego wizyta na pielgrzymce, nikt jeszcze nie wiedział, jak trudne czasy nadejdą.

– Kiedy umawialiśmy się z Ojcem Dyrektorem, dr. Tadeuszem Rydzykiem, późną jesienią na to, że przybędę tutaj na to spotkanie z Państwem, żeby razem u stóp Matki Najświętszej, w tym narodowym sanktuarium modlić się wspólnie za ojczyznę, nikt z nas nie spodziewał się, że przyjdzie nam to czynić w tak trudnych dla ojczyzny, Europy, świata, nas wszystkich czasach – zaznaczył Andrzej Duda.

Nawiązując do pieśni „Boże, coś Polskę”, która powstała ok. 200 lat temu, Andrzej Duda zaznaczył, że nasza ojczyzna tylko przez 54 z tych 200 lat była w pełni wolna, suwerenna i niepodległa.

– Przez 21 lat II Rzeczypospolitej i teraz, przez te 33 lata od 1989 r., kiedy cały czas staramy się budować i umacniać wolną Polskę. Mówię o tym, bo jakże w związku z tym dzisiaj wśród ludzi wierzących, myślących głęboko o sprawach ojczyzny, ważne, istotne i głębokie są słowa tej pieśni śpiewanej przecież przez nas tak często – często błagalnie, co sam jeszcze pamiętam z lat 80-tych, przed 1989 rokiem: „Ojczyznę wolną racz nam zwrócić, Panie” – zwrócił uwagę Prezydent RP.

Następnie podziękował wszystkim tworzącym Radio Maryja z o. dr. Tadeuszem Rydzykiem na czele, a także całej Rodzinie Radia Maryja za głęboką pamięć o ojczyźnie i o tym, co jest ważne dla przetrwania Polski.

– Dziękuję za to, że codziennie stajecie w obronie świata wartości, wartości, które – budowane systematycznie – powodują, że wspólnota, społeczeństwo, państwo staje się silne. Czymże jest silne państwo? Silne jest swoimi obywatelami, których podstawową, najważniejszą komórką współistnienia i życia jest rodzina. Dziękuję za obronę rodziny, w tym także w jej najbardziej podstawowym elemencie, jakim jest rodzące się życie. Wszakże to jest właśnie rodzina i to jest jej kwintesencja, to jest cały sens jej istnienia – podkreślał Andrzej Duda.

Zaakcentował, iż posiadanie potomstwa jest ukoronowaniem małżeństwa – wspólnoty kobiety i mężczyzny. Stanowi ono także wkład w rozwój społeczeństwa i państwa.

– Mądre państwo i mądre władze stawiają na rodzinę i wspierają rodzinę ze wszystkich sił, bo jest ona gwarancją przetrwania państwowości, narodowości i społeczeństwa – zwrócił uwagę.

Przypomniał, że w czasie gdy nie było państwa polskiego, polskość przetrwała właśnie w rodzinach.

– Umożliwiało to potem odrodzenie się państwa, dlatego że rodzina wychowywała kolejne pokolenia w poczuciu odpowiedzialności i wiary w to, że Polska powstanie na powrót – zaznaczył prezydent.

Podziękował także Radiu Maryja i jego Rodzinie za to, że bronią Polski i wszystkiego, co polskie, w tym polskiej ziemi, lasów i środków produkcji.

– Wreszcie dziękuję Wam za to, że wspieracie, bo ojczyzna i społeczeństwo to nie tylko ci, którzy są w sile wieku, to nie tylko ci, którzy siłą swojego intelektu czy siłą fizyczną swoich dłoni są w stanie budować i rozwijać państwo, są w stanie produkować, ale to także ci, którzy ojczyźnie i rodzinie przez dziesięciolecia służyli swoją pracą, a dzisiaj są już seniorami, ale to także ci, którzy z różnych przyczyn fizycznie pracować nie mogą, ale są z nami, stanowią ważny element naszej spólnoty. Dziękuję, że jesteście dla nich, że dzięki przekazowi medialnemu mogą się oni wspólnie z innymi modlić, mogą wspólnie z innymi myśleć, a czasem – dzięki możliwości połączeń telefonicznych – rozmawiać na antenie Radia Maryja czy Telewizji Trwam o tych ważnych dla Polski sprawach – mówił Andrzej Duda.

Wskazał, że dzięki temu osoby te mogą też podzielić się swoim świadectwem.

– Ale przede wszystkim dziękuję za siłę ducha, wiary w ważny cel, który jest realizowany i do którego cała wspólnota zmierza, wiary, która – nie mam żadnych wątpliwości – wielu ludziom pozwala przetrwać bardzo trudne momenty w ich życiu, których, jak wszyscy wiemy, nie brakuje – zwłaszcza w trudnych czasach – podkreślił.

Prezydent RP wyraził również wdzięczność za wsparcie udzielone przez Rodzinę Radia Maryja Ukrainie.

– Dziękuję Wam za modlitwę, nie tylko za naszą ojczyznę, ale dziękuję za modlitwę także i za Ukrainę, i za naród ukraiński. Wiecie, że w historii różnie bywało między nami a nimi, ale modlitwa jest tym, co buduje wspólnotę i tym, co niesie także wiele ukojenia. Wsparcie, okazanie braterstwa i zrozumienia jest niezwykle ważne. Dziękuję za to, że to czynicie. To jest wielkie dzieło, które zbuduje wielką wspólnotę pomiędzy naszymi społeczeństwami i narodami na kolejne pokolenia, budując także i siłę naszej ojczyzny w przyszłości, w co głęboko wierzę – mówił.

Zwrócił uwagę, że potęga Rzeczypospolitej była powiązana z solidarnością w Europie Środkowej.

– Pamiętajcie, że nasz naród, Polska i Korona, były najsilniejsze wtedy, kiedy umiały tworzyć w naszej części Europy wielką wspólnotę różnych narodów, które rozumiały swój wspólny interes, także wspólny interes bezpieczeństwa. To na przyszłość niezwykle ważne, bo – jak widać – historia niestety lubi się powtarzać, zatacza być może nawet pewne kręgi, dlatego trzeba w nią patrzeć i trzeba w niej czytać, i starać się odnaleźć receptę na to, by złe procesy przerwać, a zapoczątkować dobre, które prowadziły do tego, że ojczyzna stawała się silniejsza, iż byliśmy w stanie się opierać różnego rodzaju nawałom – zaznaczył Andrzej Duda.

Wyjaśnił, że nawały te mogą być różne – nie tylko militarne, ale także medialne czy ideologiczne.

– Dzięki temu, że jako naród wspólnie trwamy w wartościach chrześcijańskich od 1050 lat, niezależnie od tego, czy w danym momencie mamy państwowość, czy nie, rozumiemy, ile te wartości znaczą i jaka niezwykła jest ich siła, dlatego wielkim naszym zadaniem, które tak dzielnie realizuje Wasza wspólnota, jest strzeżenie tych wartości. Dziękuję, że to czynicie, dziękuję za to z całego serca! Osobiście nie mam żadnych wątpliwości jako Prezydent Rzeczypospolitej, a więc jako polityk, że te wartości mają fundamentalne znaczenie dla trwania i rozwoju państwa jako takiego. Dlatego jestem tutaj z Wami po to, by podkreślić ważność dzieła, któremu służycie i wartość misji, którą realizujecie – podkreślił prezydent.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl