Ziemską wędrówkę zakończył ks. bp Tadeusz Werno
W nocy, w wieku 91 lat, zmarł ks. bp Tadeusz Werno, biskup pomocniczy senior diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 22 i 23 grudnia.
https://twitter.com/EpiskopatNews/status/1605151353935888385
Ks. bp Tadeusz Werno urodził się 4 sierpnia 1931 roku w Kaźmierzu Wielkopolskim. Ukończył niższe seminarium w Gorzowie Wielkopolskim, a następnie wstąpił do tamtejszego Wyższego Seminarium Duchownego. Święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1956 roku w Gorzowie Wielkopolskim z rąk ks. bp. Michała Klepacza.
Przez trzy kolejne lata pracował najpierw jako wikariusz w gorzowskiej parafii katedralnej, a następnie jako ojciec duchowny w Niższym Seminarium Duchownym. Potem posługiwał w zielonogórskiej parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej oraz był dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego w gorzowskiej Kurii Biskupiej. W 1971 roku został proboszczem parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Świdwinie.
22 marca 1974 roku papież Paweł VI mianował ks. Werno pierwszym biskupem pomocniczym diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej ze stolicą tytularną Zattara (obecnie na terenie Algierii).
Święceń biskupich udzielił mu w koszalińskiej katedrze 25 maja 1974 roku prymas Polski ks. kard. Stefan Wyszyński. Przyjął zawołanie biskupie: Omnibus omnia factus sum – „Stałem się wszystkim dla wszystkich”.
Ks. bp Tadeusz Werno było trzykrotnie wybierany przez Kolegium Konsultorów na administratora diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej: po śmierci ks. bp. Czesława Domina, po nominacji ks. bp. Mariana Gołębiewskiego na metropolitę wrocławskiego oraz po nominacji ks. bp. Kazimierza Nycza na metropolitę warszawskiego.
W latach osiemdziesiątych był przewodniczącym Komitetu Budowy Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie, duszpasterzem i kaznodzieją zaangażowanym w opiekę duszpasterską nad internowanymi i więzionymi w stanie wojennym. Był za to szykanowany przez aparat władzy komunistycznej.
Ks. bp Tadeusz Werno był Honorowym Obywatelem miasta Świdwina i Słupska. Na wniosek władz koszalińskiej „Solidarności” prezydent Polski Lech Kaczyński przyznał mu Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
BP KEP



