fot. IPN

Zbliża się beatyfikacja Rodziny Ulmów

Za tydzień będziemy przeżywać beatyfikację Rodziny Ulmów. Pierwszy raz w historii do godności błogosławionych wyniesiona zostanie cała rodzina.

Poświęcili swoje życie, bo chcieli ratować Żydów przed zagładą. Byli świadomi konsekwencji.

– Znamy odpowiedź Józefa na sugestię jednego z mieszkańców, by nie ryzykował życia rodziny i nie pomagał żydom: „To też są ludzie. Ja ich nie usunę” – zaznaczył wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, Mateusz Szptyma.

Zapłacili za to najwyższą cenę. Wybrali, po której stronie będą stali – ofiary czy oprawcy. To był gest miłości.

– Gest, który również płynie z wiary, jaka szczególnie wyraża się w miłości  bliźniego. Jak pięknie pisze św. Paweł w liście do Galatów, wiara jest czynna w miłości – mówił postulator procesu beatyfikacyjnego, ks. Witold Burda.

Beatyfikacja rodziny Ulmów będzie pierwszą taką w historii. Do chwały ołtarzy wyniesiona zostanie cała rodzina – Józef i Wiktoria oraz ich siedmioro dzieci, w tym jedno nienarodzone. Centrum wydarzeń będzie rodzinna miejscowość, Markowa.

– Świątynia jest świadkiem ich całego życia chrześcijańskiego, od momentu chrztu aż do śmierci. Oni się w tej świątyni formowali, tutaj uczestniczyli we Mszy św., korzystali z sakramentów – wskazał proboszcz parafii pw. św. Doroty w Markowej, ks. prał. Roman Chowaniec.

W parafii zostaną umieszczone relikwie błogosławionych. Główne uroczystości beatyfikacyjne odbędą się na stadionie w Markowej. Wierni, którzy wezmą udział w wydarzeniu, będą mogli odwiedzić Muzeum Polaków Ratujących Żydów czy skansen.

– Jako samorząd pracujemy nad odrestaurowaniem domu ludowego, czyli  zabytkowego obiektu, który ma również kontekst historyczny, gdyż w nim swoją aktywność realizowali zarówno Józef, jak i Wiktoria – powiedział wójt gminy Markowa, Mirosław Mac.

Beatyfikacji będą towarzyszyć słowa: „Nie ma większej miłości”, zaczerpnięte z Ewangelii św. Jana. Decyzją prezydenta Andrzeja Dudy od kilku tygodni działa Komitet Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji. W planach na 2023 rok oraz na kolejny są wystawy, koncerty, konkursy i konferencje naukowe.

– Chodzi o to, żeby beatyfikacja Ulmów była nie tylko wydarzeniem religijnym, ale również wydarzeniem społecznym i obywatelskim – podkreśliła Grażyna Ignaczak-Bandych, szef Kancelarii Prezydenta RP.

Ulmowie sprawiają, że jeszcze bardziej możemy być dumni z tego, że jesteśmy Polakami. Trzeba o nich opowiadać szerokiemu gronu. Nie tylko przez książki, bo tak docierają do ograniczonego grona. Od kilku tygodni trasę z Przemyśla do Berlina pokonuje lokomotywa z wizerunkiem Rodziny Ulmów.

– Nadajemy imię rodziny Ulmów dworcowi w Łańcucie. (…) Każdy, kto będzie kupował bilet naszego narodowego przewoźnika pasażerskiego (spółki Intercity), na okładce będzie widział przypomnienie rodziny Ulmów – poinformował prezes PKP S.A., Krzysztof Mamiński.

Do Markowej może przyjechać nawet kilkanaście tysięcy osób. Wiernych, którzy nie będą mogli osobiście wziąć udziału w beatyfikacji, ks. abp Adam Szal zachęca do duchowego udziału.

– Proszę o wsparcie modlitewne, aby to wydarzenie rzeczywiście miało charakter bardzo duchowy i pomogło wszystkich naszym rodzinom – tym które przeżywają trudności, ale także tym, które są szczęśliwymi rodzinami – mówił metropolita przemyski, ks. abp Adam Szal.

Beatyfikacja rodziny Ulmów odbędzie się 10 września. Transmisję przeprowadzą Radio Maryja i Telewizja Trwam.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl