fot. facebook.com

Markowa: choinka w symbolicznym domu Ulmów

W Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej w Markowej koło Łańcuta (Podkarpackie), w symbolicznym domu Ulmów, wśród fotografii Józefa i Wiktorii oraz sześciorga ich dzieci stanęła w czwartek dwumetrowa choinka.

„Bożonarodzeniowe drzewko zostało udekorowane ozdobami wykonanymi przez uczniów z Markowej, Wysokiej i okolicznych miejscowości; świąteczne ozdoby przekazały również osoby prywatne” – powiedziała dyrektor dr Anna Stróż-Pawłowska.

„Choinka w symbolicznym domu Ulmów ma przypominać o tych niewielu świętach Bożego Narodzenia, które dane było im wspólnie przeżyć” – dodała dr Stróż-Pawłowska.

W tym roku akcja „Choinka dla Ulmów” odbyła się po raz trzeci. Jej inicjatorem i organizatorem jest Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów.

Każdy, kto chciał przyłączyć się do akcji, mógł własnoręcznie wykonać dowolną ozdobę choinkową, a następnie dostarczyć lub przesłać do Szkoły Podstawowej im. Sług Bożych Rodziny Ulmów w Markowej.

24 marca 1944 r. w Markowej niemieccy żandarmi zamordowali ośmioro Żydów z rodzin Didnerów, Gruenfeldów i Goldmanów oraz ukrywających ich Józefa Ulmę i będącą w zaawansowanej ciąży jego żonę Wiktorię. Niemcy zabili też szóstkę dzieci Ulmów. Najstarsza, Stasia, miała osiem lat, najmłodsze dziecko – półtora roku.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl