28. Światowe Dni Młodzieży – Rio de Janeiro 2013

Już 23 lipca młodzi z ponad 200 krajów świata zgromadzą się w jednym miejscu – w Rio de Janeiro – aby tam wyznać swoją wiarę w Jezusa Chrystusa. Słowa, które przyświecają tegorocznym 28. Światowym Dniom Młodzieży to „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody”. ŚDM zakończą się 28 lipca.

„Chrystus nas zaprasza! Przyjdźcie przyjaciele! Chrystus nas posyła – bądźcie misjonarzami” – są to słowa zaczerpnięte z refrenu hymnu 28. Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro.

Hymn 28. ŚDM w Rio de Janeiro [posłuchaj]

Na te słowa odpowiedziało bardzo wielu młodych ludzi z całego świata. Do Rio de Janeiro wybiera się około 2 tys. Polaków. Jak zaznacza ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży – większość Polaków udaje się do Rio de Janerio w zorganizowanych grupach, ale jedzie tam także ok. 165 wolontariuszy, którzy przez dwa tygodnie będą tam posługiwać. Tej polskiej wyprawie będzie towarzyszyło 10 księży biskupów.

28. ŚDM w Rio de Janeiro po raz pierwszy będzie przewodniczył Ojciec św. Franciszek. To spotkanie jest szczególnym czasem modlitwy za współczesnych Misjonarzy Męczenników, którzy ofiarą swego życia przypieczętowali posługę i świadectwo wiary.

Spotkania młodych z całego świata są w dużej mierze zasługą bł. Jana Pawła II, który zapoczątkował Światowe Dni Młodzieży – akcentuje ks. Grzegorz Suchodolski. Jednak jak mówił sam Ojciec św. Jan Paweł II: „To nie ja, tylko Wy – młodzi wymyśliliście ŚDM, a najlepiej Duch Święty, który sprawił, że młodzież prowadzi mnie od jednego krańca ziemi do drugiego, abym był razem z Wami”.

Ks. Grzegorz Suchodolski podczas audycji „Czas Wzrastania” w Radiu Maryja, poświęconej ŚDM mówił o idei tych spotkań, których początki sięgają lat 1983-84.

– W latach 1983-84 Kościół przeżywał nadzwyczajny jubileusz odkupienia, wtedy odbywały się w Watykanie w Bazylice św. Piotra różne spotkania stanowe; jednym z nich było spotkanie młodzieży – to był właśnie rok ’84. Wtedy ku zdziwieniu Jana Pawła II i wszystkich dookoła – zwłaszcza kurialistów watykańskich – do Bazyliki św. Piotra i na Plac św. Piotra przybyło prawie 300 tys. młodych z różnych krajów świata. Po tym spotkaniu Jan Paweł II powierzył młodzieży Krzyż Roku Świętego i powiedział: „Nieście ten Krzyż na cały świat i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie”. Młodzież wzięła ten Krzyż na swoje ramiona i zaczęła go nieść do różnych krajów Europy. I tak zaczął się ruch wędrowania młodych z Krzyżem Jezusa przez kontynenty, co zapoczątkowało ideę Światowych Dni Młodzieży – powiedział dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.

Rok po tym wydarzeniu, Jan Paweł II ponowił swoje zaproszenie do młodych. Powiedział: „Przyjedźcie raz jeszcze do Rzymu, bo ONZ ogłosiła rok 1985 – Międzynarodowym Rokiem Młodzieży. Jeśli ONZ ma coś do powiedzenia światu, to Kościół tym bardziej”.

– Jan Paweł II napisał wtedy pierwsze orędzie do młodych; list, który dzisiaj znamy jako encyklikę o młodości, oparty na Ewangelii o bogatym młodzieńcu: „Co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne”. Kiedy młodzież po raz drugi przyjechała do Rzymu w liczbie jeszcze większej, niż za pierwszym razem, Papież podarował im ten list. Wtedy po tym drugim spotkaniu, tak entuzjastycznie przeżytym na Placu św. Piotra, wobec kardynałów rzymskich i pracowników kurii watykańskiej – dokładnie 20 grudnia 1985 roku ogłosił ustanowienie ŚDM – powiedział ks. Grzegorz Suchodolski.

I tak od roku 1986 rokrocznie w Niedzielę Palmową przeżywane są one w kościołach diecezjalnych na całym świecie, a co 2 lub 3 lata w wymiarze międzynarodowym na różnych kontynentach, m.in.; w Buenos Aires, Santiago de Compostela, Denver, Manili, Paryżu, Toronto, Kolonii, Sydney, Madrycie, a także w 1991 roku w Częstochowie.

Alternatywą dla tych, którzy nie mogą udać się do Rio de Janeiro są spotkania organizowane w Polsce. Rio w Polsce będą miały miejsce m.in.: w Płocku, Częstochowie, Piekarach Śląskich, Świebodzinie, Krakowie-Łagiewnikach, Bieszczadach czy Niepokalanowie. Podczas tych spotkań, młodzi w duchowej łączności z uczestnikami ŚDM w Rio de Janeiro będą mogli uczestniczyć w różnego rodzaju warsztatach, zajęciach, koncertach; wysłuchają wielu świadectw, natomiast głównym punktem tych wydarzeń będzie wspólna adoracja Najświętszego Sakramentu. Jak informują organizatorzy, spotkania te będą przebiegały w radosnej atmosferze.

RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl