fot. twitter.com/drohiczynska

XII Hubertus Węgrowski w Łochowie. Radio Maryja i TV Trwam otrzymały nagrodę im. prof. Jana Szyszko

W Łochowie odbył się XII Hubertus Węgrowski. Wydarzenie było poświęcone pamięci prof. Jana Szyszko. Mszy św. przewodniczył ks. bp Piotr Sawczuk, biskup drohiczyński.

To już XII Hubertus Węgrowski. Organizatorzy nazwali go imieniem zmarłego w ubiegłym roku prof. Jana Szyszko.

– Świętej pamięci Pan profesor i minister, odkrywając dokonania historyczne doświadczeń różnego rodzaju, pokazał możliwość korzystania z lasów i dzikich mieszkańców z należytym szacunkiem dla przyrody, a jednocześnie z troską o to, aby ta rzeczywistość ubogacała nas coraz bardziej – mówił w trakcie Mszy św. ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz.

XII Hubertus jest kontynuacją myśli i nauki śp. prof. Jana Szyszko.

– To wyjątkowy dzień dla nas, dla wszystkich leśników, przyjaciół, rolników, miłośników przyrody. Ten dzień jest okazją do przypomnienia wspaniałych zwyczajów naszej kultury – podkreślił wiceminister środowiska Edward Siarka.

https://twitter.com/ESiarka/status/1317849092601630720

Profesora Jana Szyszko ciepło wspominał również dyrektor Radia Maryja, o. dr Tadeusz Rydzyk.

– Profesor uczył nas. Mi otworzył oczy na lasy, na myśliwstwo,  jeszcze bardziej na rolnictwo, hodowlę. To wszystko on potrafił zsynchronizować, jednoczyć – zauważył o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Dyrektor Radia Maryja wyraził także zaniepokojenie wobec prób wprowadzania ustaw uderzających w rolników. O. dr Tadeusz Rydzyk podkreślił, że najważniejszy jest dialog i poszukiwanie prawdy opartej na miłości.

– Myślę, że teraz szczególnie tego potrzebujemy w Ojczyźnie, bo niektórym dzieje się krzywda albo będzie się działa wielka krzywda, a zwłaszcza rolnikom, hodowcom. Trzeba widzieć wszędzie człowieka – zaznaczył o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Po Mszy św. Radio Maryja i TV Trwam otrzymały nagrodę im. prof. Jana Szyszko.

– Wiele środków masowego przekazu odwróciło się, niektórzy się bali, a Telewizja Trwam i Radio Maryja byli przy nim, głosili prawdę o wartości polskich lasów, polskiego łowiectwa i polskiej ziemi – powiedział ks. Tomasz Duszkiewicz, kapelan Lasów Państwowych.

Podczas tegorocznego Hubertusa, ze względu na epidemię, sprawowana była tylko Msza święta. W poprzednich latach organizowane były również parady, polowanie czy tradycyjna myśliwska biesiada. Pomimo utrudnień w organizacji wydarzenia, frekwencja myśliwych, leśników i rolników była spora.

– Pandemia bardzo nam ograniczyła organizację, ale wszyscy dopisali, pokazaliśmy jedność i dalej chcemy się wspierać – wskazała Marcelina Puchalska, prezes Ekologicznego Forum Młodzieży.

W wydarzeniu wzięła udział żona śp. prof. Jana Szyszko, Krystyna Szyszko.

– To jest wspaniałe, że się można spotkać w przyjaźni i zrozumieniu ważnej sprawy, jaką są polskie lasy, polskie środowisko, wszystko, co nas otacza, co stanowi naszą Ojczyznę. Ci ludzie to kochają, chcą się spotkać i ta tradycja jest podtrzymywana – powiedziała Krystyna Szyszko.

Ochrona tradycji i lasów przed zakusami ich prywatyzacji staje się dziś poważnym wyzwaniem.

 

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl