PAP/EPA

Wołanie z Afryki o pokój i pojednanie

Ojciec Święty Franciszek rozpoczął w piątek drugi etap swej podróży apostolskiej do Afryki. Z Demokratycznej Republiki Konga udał się do Sudanu Południowego. Głównym przesłaniem pielgrzymki jest wołanie o pokój i pojednanie.

Spotkanie z biskupami było ostatnim punktem wizyty Ojca Świętego w Demokratycznej Republice Konga.

Drodzy bracia! Nie lękajcie się być prorokami nadziei dla ludu, zgodnymi głosami pociechy Pana, świadkami i radosnymi głosicielami Ewangelii, apostołami sprawiedliwości, samarytanami solidarności. Bądźcie świadkami miłosierdzia i pojednania pośród rozpętanej przemocy nie tylko eksploatacją zasobów oraz konfliktami etnicznymi i plemiennymi, ale także – i przede wszystkim – ciemną mocą złego ducha, wroga Boga i ludzkości – apelował papież Franciszek do kongijskich biskupów.

Po uroczystości pożegnalnej na lotnisku w Kinszasie Biskup Rzymu udał się do Sudanu Południowego. Po ponad trzygodzinnym locie, Ojciec Święty dotarł na miejsce. Po ceremonii powitalnej na lotnisku w Dżubie Papież udał się do pałacu prezydenckiego na spotkanie z władzami republiki, a następnie także ze społeczeństwem obywatelskim i korpusem dyplomatycznym. Oznajmił, że przybywa do Sudanu jako pielgrzym pojednania.

– Przybywam jako pielgrzym pojednania marząc o towarzyszeniu wam w waszej drodze pokoju. Drodze uciążliwej, której nie można już jednak odkładać na później. Nie przybyłem tutaj sam, bo drogą pokoju, podobnie jak w życiu, podąża się razem. Przybywam więc do was z dwoma braćmi, arcybiskupem Canterbury i moderatorem Zgromadzenia Ogólnego Kościoła Szkocji – wskazał Ojciec Święty.

Papież Franciszek zwrócił się także do rządzących w Sudanie Południowym.

Nadszedł czas, aby powiedzieć: „Dość!” – bez: „jeśli” i bez „ale”. Dość przelewania krwi, dość konfliktów, dość przemocy i wzajemnych oskarżeń tych, którzy się jej dopuszczają; dość pozostawiania samymi ludzi spragnionych pokoju. Dość niszczenia, czas budować! Pozostawmy za sobą okres wojny i niech nastanie okres pokoju! – wołał Biskup Rzymu.

W sobotę kolejny dzień papieskiej pielgrzymki, na który zaplanowano m.in. spotkanie z tamtejszym duchowieństwem i osobami przesiedlonymi.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl