fot. twitter.com/EpiskopatNews

[TYLKO U NAS] Ks. bp J. Kiciński CMF: Jeśli będziemy mieli czas dla Boga, to będziemy mieli czas dla ludzi. Wystarczy spojrzeć na Maryję

Jeśli będziemy mieli czas dla Boga, to będziemy mieli czas dla ludzi. Wystarczy spojrzeć na Maryję. Jako Pierwsza Konsekrowana zawsze miała czas dla Boga, dlatego też miała czas dla ludzi. Tym czasem dzielmy się z innymi – powiedział ks. bp Jacek Kiciński, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej, zwracając się do osób konsekrowanych podczas „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Ks. bp Jacek Kiciński CMF podkreślił, że życie konsekrowane jest wielką tajemnicą obecności Ducha Świętego pośród ludzi.

– Zrodziło się jako odpowiedź Ducha Świętego na znaki czasu. W zależności od tego, jak otwieramy się na działanie Ducha Świętego, taką mamy kondycję duchową, która przekłada się na naszą obecność pośród ludzi w Kościele i w świecie (…). Wiemy, że znaki czasu są dziś bardzo mocno obecne: głód poszukiwania Pana Boga, zagubienie w doczesności, ale też doświadczenie trudu, cierpienia; widzimy toczące się wojny. Duch Święty nie pozostaje bezczynny na wołanie człowieka, jego tęsknotę za Panem Bogiem, dlatego wzbudza powołania w sercach wielu osób – mówił przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Konferencji Episkopatu Polski.

Gość Radia Maryja zwrócił uwagę, iż życie zakonne nie jest po to, żeby się dostosowywało do świata, tak jak Ewangelia nie dostosowuje się do ludzi, ale to my dostosowujemy się do Ewangelii.

– Życie zakonne nie jest rewolucyjne, jest ewolucyjne. Zmienia się forma, zakres posługi, natomiast przesłanie cały czas jest jedno: być widzialnym znakiem obecności Pana Boga (…). Osoby zakonne są tam, gdzie jest człowiek (…). Dzisiaj konkretnym wyzwaniem jest towarzyszenie człowiekowi, którego historia jest bardzo różna: doświadczenie cierpienia, odrzucenia. Jeśli osoby zakonne są pośród ludzi, to Duch święty sam podpowiada, co mamy czynić i jak postępować – akcentował biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej.

Nie ma życia konsekrowanego bez Kościoła i nie ma Kościoła bez życia konsekrowanego – zaznaczył duchowny.

– Osoby konsekrowane są od początku Kościoła znakiem miłującej obecności Pana Boga. Pięknie powiedział papież św. Jan Paweł II: Życie zakonne jest żywą pamiątką obecności i działalności Jezusa Chrystusa. Papież Franciszek dodał, że życie zakonne jest najbardziej radykalną formą naśladowania Jezusa Chrystusa – Czystego, Ubogiego i Posłusznego (…). Życzę wszystkim konsekrowanym, byśmy zawsze umieli zachwycać się tajemnicą obecności Boga w naszym życiu, byśmy żyli miłością Pana Boga, bo jeśli będziemy mieli czas dla Boga, to będziemy mieli czas dla ludzi. Wystarczy spojrzeć na Maryję. Jako Pierwsza Konsekrowana zawsze miała czas dla Boga, dlatego też miała czas dla ludzi. Tym czasem dzielmy się z innymi – powiedział ks. bp Jacek Kiciński CMF.

Cała rozmowa z ks. bp. Jackiem Kicińskim dostępna jest [tutaj]

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl