Włochy: Relikwie świętego Maksymiliana Kolbego złożone w rzymskiej bazylice

W bazylice świętego Bartłomieja w Rzymie odbyła się w poniedziałek ceremonia wprowadzenia relikwii świętego ojca Maksymiliana Kolbego. W świątyni na wyspie Tiberina przechowywane są relikwie męczenników XX wieku, wśród nich błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.

Podczas ceremonii w bazylice, powierzonej rzymskiej Wspólnocie świętego Idziego, przypomniano, że ojciec Kolbe, który wybrał dobrowolną śmierć głodową w obozie Auschwitz, by ratować współwięźnia, został nazwany przez Jana Pawła II podczas jego kanonizacji w 1982 roku „patronem naszego trudnego stulecia”.

W bazylice złożono między innymi modlitewnik ojca Kolbego z jego dedykacją.

Bazylika, zbudowana na wyspie na Tybrze w 997 roku, jest z woli Jana Pawła II miejscem pamięci tzw. nowych męczenników czasów współczesnych. W 1999 roku w ramach przygotowań do Jubileuszu roku 2000 polski papież powołał Komisję ds. Nowych Męczenników, którzy zginęli za wiarę w XX wieku. Komisja zebrała dokumentację 12 tysięcy męczenników i świadków wiary pochodzących z całego świata.

W 2012 roku w bazylice złożono relikwie trzech polskich błogosławionych: fragment kości błogosławionej Karoliny Kózkówny (1898-1914), zabitej przez rosyjskiego żołnierza podczas próby gwałtu, list Stanisława Starowieyskiego (1895-1941) wysłany do żony z Dachau oraz jeden z kamieni, za pomocą których zatopiono w Wiśle ciało księdza Jerzego Popiełuszki, zamordowanego w 1984 roku przez oficerów SB.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl