Włochy: Ksiądz arcybiskup Szczepan Wesoły otrzymał order Orła Białego

Order Orła Białego wręczono w sobotę w Rzymie księdzu arcybiskupowi Szczepanowi Wesołemu, byłemu wieloletniemu delegatowi prymasa Polski ds. duszpasterstwa emigracji. Ceremonia odbyła się w ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej.

Order w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy wręczył sekretarz stanu w jego kancelarii Adam Kwiatkowski.

Prezydent nadał Order „w uznaniu znamienitych zasług w krzewieniu polskości i postaw patriotycznych wśród polskiej emigracji na świecie, za osiągnięcia w pracy duszpasterskiej i działalność na rzecz jednoczenia pokoleń w duchu wartości chrześcijańskich”.

W ambasadzie kierowanej przez ambasadora Janusza Kotańskiego na uroczystości zgromadzili się przedstawiciele polskiego duchowieństwa z Watykanu i Rzymu. Byli wśród nich ksiądz kardynał Zenon Grocholewski oraz papieski jałmużnik ksiądz arcybiskup Konrad Krajewski. Przybył również ambasador UE przy Stolicy Apostolskiej Jan Tombiński.

Ksiądz arcybiskup Szczepan Wesoły urodził się 16 października 1926 roku w Katowicach. Po wybuchu drugiej wojny światowej został, jako nastolatek, wysłany na front zachodni. W 1944 roku uciekł na stronę aliantów i trafił do polskich jednostek. Brał udział w walkach w Algierii i we Włoszech.

Po wojnie kształcił się na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, a w 1956 roku przyjął święcenia kapłańskie. Został duszpasterzem polskich emigrantów we Włoszech.

W latach 1962 – 1965 kierował Sekcją Słowiańską biura prasowego Sekretariatu Soboru Watykańskiego II.

Sakrę biskupią otrzymał w Warszawie z rąk księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego w jego prywatnej kaplicy. Od 1980 roku był delegatem prymasa Polski do spraw duszpasterstwa emigracyjnego. Na stałe mieszka w Rzymie.

PAP/RIRM

drukuj