Watykan: Ojciec Święty zatwierdził dekret o heroiczności cnót poetki Janiny Woynarowskiej

Papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności cnót polskiej pielęgniarki i działaczki społecznej, poetki Janiny Woynarowskiej (1923-1979) – poinformował Watykan. To ważny krok na drodze do jej beatyfikacji.

Janina Woynarowska urodziła się w Piwnicznej. Po wojnie rozpoczęła pracę jako higienistka, a następnie jako pielęgniarka w Chrzanowie. Uczestniczyła w życiu parafii, należała do grupy Żywego Różańca. Głębokie zaangażowanie religijne łączyła z działalnością społeczną i charytatywną oraz twórczością poetycką.

W 1961 roku złożyła roczne śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa i została członkinią Instytutu Świeckiego Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Krakowie. Pięć lat później na ręce metropolity krakowskiego, księdza kardynała Karola Wojtyły, złożyła śluby wieczyste.

Współpracowała z pismami pielęgniarskimi i medycznymi: „Pielęgniarka i Położna”, „Służba Zdrowia” i „Zdrowie”.

Ukończyła też studia na Wydziale Psychologii i Filozofii Chrześcijańskiej.

Pracowała nie tylko jako pielęgniarka, ale także jako kurator społeczny i rzecznik opiniujący w ośrodku adopcyjnym, prowadziła poradnictwo przedmałżeńskie i rodzinne, organizowała wyjazdy wypoczynkowo-rekolekcyjne dla ludzi chorych, starszych i samotnych. Założyła Dom Samotnej Matki.

Janina Woynarowska zginęła w wypadku samochodowym koło Krakowa w 1979 roku.

Na otwarcie jej procesu beatyfikacyjnego Watykan zgodził się w 1999 roku. Watykańska część procesu rozpoczęła się w 2007 roku.

Do beatyfikacji potrzebny jest cud przypisywany jej wstawiennictwu.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl