W Poznaniu i Giżycku wystawiono Misteria Męki Pańskiej

W okresie Wielkiego Postu w wielu miastach w Polsce organizowane są Misteria Męki Pańskiej. Teatralne przedstawienie Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pana Jezusa zaprezentowano już m. in. w Poznaniu i Giżycku. Każdego roku wydarzenia te przyciągają tysiące widzów.

Misterium Męki Pańskiej w Giżycku to największy pasyjny spektakl plenerowym w diecezji ełckiej. W jego organizację zaangażowanych jest ok. 200 osób. Wystawia je Wspólnota Ewangelizacyjno-Teatralna przy parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego pod opieką duchową i kierownictwem artystycznym ks. Mariusza Pawliny.

– Były sceny z działalności Pana Jezusa, czyli uzdrowień, których dokonał. Były też przypowieści, rozmowa z Samarytanką i później te sceny finałowe, które za chwilę będziemy rozważać w czasie Triduum Paschalnego, czyli ostatnia wieczerza, modlitwa w Ogrójcu, sądy, Kajfasz, Herod, Piłat, Annasz, Droga Krzyżowa i scena finałowa – Zmartwychwstanie – wskazywał ks. Mariusz Pawlina.

Z kolei Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli to największy plenerowy spektakl pasyjny w Europie. Podczas sceny związanej z Ostatnią Wieczerzą rozdano tysiące bochenków chleba, wypiekanych co roku specjalnie na to wydarzenie. W finale poznańskiego misterium pojawiła się największa na świecie kopia obrazu Jezusa Miłosiernego z Łagiewnik, o wymiarach 12 na 28 metrów.

– To już 20 lat od pierwszego misterium i tak naprawdę nikt nie przypuszczał, że to się tak potoczy. To jest czas wyjątkowy. Już na próbie generalnej, jak już to wszystko stoi, jest, to wszyscy wiedzą, że to już jest ten czas i wchodzimy w Wielki Tydzień, przygotowujemy się do Świąt Wielkiej Nocy – mówił Artur Piotrowski, organizator i reżyser Misterium Męki Pańskiej w Poznaniu.

Udział w spektaklu pasyjnym jest dla widzów ogromnym przeżyciem. To nie tylko oglądanie przedstawienia, ale żywy udział w najważniejszych godzinach ziemskiej posługi Chrystusa – zaznaczał ks. bp Damian Bryl, biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej.

– To Misterium jest nie tylko przypomnieniem wydarzeń, faktów sprzed dwóch tysięcy lat, ale jest przypomnieniem czegoś, co każdego z nas dotyczy. To, co się stało z Panem Jezusem wtedy, a teraz jest przedstawiane, dotyczy zbawienia, czyli czegoś bardzo ważnego dla każdego z nas – podkreślał ks. bp Damian Bryl.

Każdy z uczestników przeżywa Misterium Męki Pańskiej na inny sposób, jednak na każdego ono oddziałuje – mówił ks. bp Jerzy Mazur, biskup diecezji ełckiej.

– Myślę, że dla jednych to widowisko, dla innych – to Misterium Męki Pańskiej. Ale i jedno i drugie, jeżeli człowiek idzie, szuka takiego czasu przeżycia, jak Syn Boży cierpiał za mnie, za moje grzechy, daje taką siłę wewnętrzną do przemiany – tłumaczył ks. bp Jerzy Mazur.

Wiele osób angażuje się w organizowanie Misterium Męki Pańskiej kolejny rok z rzędu.

– Od początku, jak zaistniało u nas w Giżycku misterium, jest to trzecia moja rola. Co roku otrzymujemy, zmieniamy te role. Każdy gra coś innego – zaznaczał Dariusz Klimaszewski, odtwórca roli Annasza w Misterium Męki Pańskiej w Giżycku.

– Jest to też przeżycie wspólnotowe przez to, że spotykamy się często na próbach, te próby trwają długo. Zawiązuje się dobra wspólnota, taka wspólnota osób bliskich sobie – wskazywała Marta Borkowska, odtwórczyni roli Maryi.

Dla odtwórców głównych ról udział w Misterium jest dużym emocjonalnym przeżyciem.

– Najtrudniejszy moment jest wówczas, kiedy są wyszydzenia, kiedy cały lud, do którego Jezus przemawiał, nagle się od niego odwraca, zdradza go Judasz – tłumaczył Jarosław Daniłowicz, odtwórca roli Jezusa.

W Misterium Męki Pańskiej angażują się czasami całe rodziny.

– Wiele razy bywałem jako widz na przedstawieniu. Mój syn chodzi do szkoły urszulańskiej i w ubiegłym roku zachęcił mnie do tego, żebyśmy wzięli razem udział. W tym roku też jest ze mną na przedstawieniu i tak to się zaczęło – wspominał Sławomir Drzewiecki, odtwórca roli Żyda w Misterium Męki Pańskiej w Giżycku.

– W tym roku gra razem ze mną moja żona i córka, więc jesteśmy tutaj razem, rodzinnie i to nas wspomaga – mówił Rafał Kwiecień, odtwórca roli Jana Chrzciciela.

Misteria Męki Pańskiej oparte są na przekazie Ewangelii oraz objawieniach wizjonerów, m. in. bł. Anny Katarzyny Emmerich. Wzbogacone są specjalnymi strojami, muzyką oraz grą świateł.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl