fot. niedziela.pl

V Kongres Ruchu „Europa Christi”

W Wigrach (Podlasie) rozpocznie się V Kongres Ruchu „Europa Christi”. Dwudniowemu wydarzeniu przyświeca hasło: „W służbie narodu – w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia”. Uczestnicy będą mówić o dziedzictwie, jakie pozostawił ks. kard. Stefan Wyszyński oraz o współczesnych wyzwaniach geopolitycznych.

Głos zabiorą m.in. ks. abp Stanisław Gądecki – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski – oraz Sebastian Skuza, wiceminister finansów. Ks. dr Jacek Nogowski, prezes Fundacji Wigry Pro i jeden z organizatorów wydarzenia, zaznaczył, że prelegenci będą także przypominali nauczanie św. Jana Pawła II o powrocie do chrześcijańskich korzeni.

– Cały Ruch „Europa Christi” dąży do tego, żeby wracać do chrześcijańskich korzeni, ale pokazywać też, kto o to dbał i o tym przypominał. Dlatego „Europa Christi” dąży do tego, żeby Jan Paweł II był patronem Europy i doktorem Kościoła. Patrząc na to, co dzieje się teraz na Zachodzie, a także w kontekście tego, że do Polski wkracza sekularyzacja, to musimy o tym nieustannie przypominać. Musimy wracać do nauczania papieża Jana Pawła II, który tak naprawdę zwrócił uwagę na to, by szanować godność każdego człowieka. Nie możemy zapomnieć o Panu Bogu, bo budowanie życia bez Boga, bez Chrystusa jest kształtowaniem narodu bez przyszłości, jak mówił Ojciec Święty – podkreślał ks. dr Jacek Nogowski.

V Kongres Ruchu „Europa Christi” zakończy się w sobotę. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: ks. abp Stanisław Gądecki oraz ks. bp Jerzy Mazur, ordynariusz diecezji ełckiej.

RIRM

drukuj