Uroczystości odpustowe w Sanktuarium w Ostrożanach

8 września diecezjalne sanktuarium Matki Bożej w Ostrożanach przeżywało uroczystość odpustową Narodzenia NMP. Głównym punktem uroczystości była Eucharystia celebrowana przez, goszczącego w diecezji drohiczyńskiej, ks. abp Zygmunta Zimowskiego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych. 

W wygłoszonej homilii ks. abp Zygmunt Zimowski przypomniał czym jest odpust, jako nie tylko lokalna uroczystość, związana zwykle z uczczeniem patrona danego kościoła parafialnego, ale w kontekście tego, że w tym czasie możemy dostąpić pewnej amnestii, darowania, odpuszczenia win.

– Kościół od lat uczy, że gdy uzyskujemy odpust, otrzymujemy darowanie kary doczesnej za nasze grzechy, zgładzone już co do winy – mówił Ksiądz Arcybiskup.

Musimy pamiętać, że dostąpić odpustu może chrześcijanin tylko odpowiednio przygotowany i pod pewnymi, określonymi warunkami. Któż z nas nie pamięta jak nasi dziadowie, czy rodzice pierwsze co uczynili wchodząc do kościoła parafialnego podczas odpustu to kierowali się do konfesjonału, aby tam pojednać się z Bogiem, a następnie z czystym sercem przyjąć Komunię św. i uzyskać odpust dla siebie lub dla zmarłych modląc się w intencjach Ojca Świętego. Niech ta piękna tradycja Kościoła będzie nadal przekazywana naszym dzieciom i wnukom” – zaapelował.

Powiedział też, że w takich miejscach jak Ostrożany, odpust ma szczególny wymiar, gdyż tą patronką jest Maryja czczona w tutejszym koronowanym obrazie, a początków święta Narodzenia Maryi trzeba szukać w Kościele Jerozolimskim. Apokryfy podawały wiele szczegółów z dzieciństwa Maryi, umieszczając miejsce Jej narodzin w pobliżu świątyni Jerozolimskiej.

Już od V w. pielgrzymi przybywający do świętego miasta nawiedzają kościół Najświętszej Panny „w miejscu Jej urodzenia”, a uroczystość poświęcenia tej bazyliki leży u początków święta.

Jest to obecna bazylika Św. Anny, gdzie do dziś jest czczona figura Maryi jako małego dziecka. W Polsce, ze względu na rozpoczynające się we wrześniu siewy, święto nosi nazwę Matki Bożej Siewnej, a w kościołach poświęca się ziarno siewne.

Ks. abp Zygmunt Zimowski powiedział też, że Narodzenie Najświętszej Maryi Panny było pierwszą oznaką tego, że Odkupienie jest już blisko.

Hierarcha watykański zaapelował także, aby otoczyć obecnie szczególną troską ludzkie życie, polecając je opiece Maryi, mówiąc: „Nie sposób dziś, gdy rozważamy temat narodzin, nie zastanowić się nad tematem życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Promowaniu i obronie etyki chrześcijańskiej i życia ludzkiego, Papież Jan Paweł II poświęcił dwie encykliki: Veritatis splendor i Evangelium vitae.

Przedstawia w nich Chrystusa, jako nauczyciela i jako przykład moralności chrześcijańskiej, która oparta jest na prawie naturalnym, ponownie potępia zabijanie niewinnych, aborcję, odrzuca eutanazję, mobilizuje sumienia, aby przeciwstawić się „spiskowi przeciw życiu” i „anty-kulturze” śmierci i zachęca do wspierania kultury życia.

Przywołał on bł. Jana Pawła II, który w homilii wygłoszonej w Radomiu w 1991 roku mówił: „Korzeń dramatu – jakże bywa on rozległy i zróżnicowany. Jednakże pozostaje i tutaj ta ludzka instancja, te grupy, czasem grupy nacisku, te ciała ustawodawcze, które “legalizują” pozbawienie życia człowieka nie narodzonego. Czy jest taka ludzka instancja, czy jest taki parlament, który ma prawo zalegalizować zabójstwo niewinnej i bezbronnej ludzkiej istoty? Kto ma prawo powiedzieć: “wolno zabijać”, nawet: “trzeba zabijać”, tam gdzie trzeba najbardziej chronić i pomagać życiu?” – pytał za Papieżem.

Ks. abp Zimowski podkreślił też wielką rolę rodziny jako środowiska miłości i życia, apelując: „Zróbmy wszystko, stańmy jako chrześcijanie na wysokości zadania, aby nie było w naszej Ojczyźnie rodzin, matek, które pragną pozbyć się swoich dzieci. Na zakończenie chciałbym przytoczyć jeszcze jedno zdanie naszego błogosławionego Rodaka, jakże wymowne: „Państwo, które zabija swoje dzieci nie ma przyszłości”.

– Rodzina jest naprawdę środowiskiem życia i miłości. Potrafi ukształtować te podstawowe cnoty, które tworzą naród, takie jak wzajemny szacunek, miłość wzajemna, szacunek do starszych, promowanie i umiłowanie życia na każdym etapie jego rozwoju. Rodzina może wychować do wielkiej solidarności i jeśli będzie silna jednością, będzie również w stanie stawić czoła wyzwaniom ekonomicznym naszego czasu – mówił Ksiądz Arcybiskup.

ks. Artur Płachno/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl