[TYLKO U NAS] Ks. bp Jerzy Mazur o ćwierćwieczu diecezji ełckiej: Ważne są te zwyczajne dni wypełnione modlitwą, pracą i ewangelizacją

Najważniejszym wydarzeniem w tych 25 latach była pielgrzymka Jana Pawła II i jego wizyta apostolska w Ełku – powiedział w rozmowie z portalem Radia Maryja ks. bp Jerzy Mazur, ordynariusz ełcki, oceniając ćwierćwiecze diecezji. Jak dodał, ważne były też „te zwyczajne dni” wypełnione modlitwą, ewangelizacją i pracą.

Ks. Biskup, rysując ćwierćwiecze diecezji, przypomniał jej dwóch wcześniejszych ordynariuszy – ks. abp. Wojciecha Ziembę (do 2000 roku) oraz ks. bp. Edwarda Samsela (do stycznia 2003 roku). Nawiązał też do samego powstania diecezji ełckiej.

– Rok 1992, 25 marca, święto Zwiastowania Pańskiego – to był szczególny dzień.  Powstały nowe struktury Kościoła w Polsce. Powstało 13 nowych diecezji, 8 zostało podniesionych do rangi archidiecezji. Wtedy Ojciec św. Jan Paweł II bullą Totus Tuus Poloniae populus ustanowił tę nową organizację kościelną. Wtedy też powstała diecezja ełcka – przypomniał ks. Biskup.

Jako najważniejsze wydarzenie w 25-letniej historii diecezji ełckiej, ks. bp Jerzy Mazur wskazał trzydniowy pobyt Ojca Świętego św. Jana Pawła II w Ełku. Podkreślił też jego przesłanie, „które było wołaniem, głosem biednych i w imieniu biednych”.

– Najważniejszym wydarzeniem w tych 25 latach była pielgrzymka apostolska Jana Pawła II i jego pobyt, wizyta apostolska w Ełku i diecezji ełckiej – od 8 do 10 czerwca 1999 roku. To był pobyt Papieża w Ełku, a także na Wigrach, gdzie odpoczywał; odwiedzenie rodziny Milewskich z parafii Wigry, pobyt w Studzienicznej, płynięcie statkiem – powiedział ks. Biskup.

Kolejnym wielkim wydarzeniem w diecezji było, jak wskazał, obchodzone w 2009 roku tysiąclecie śmierci św. Brunona z Kferfurtu – apostoła Pomorza.

– Może św. Brunon nie jest za bardzo znany, bo różne były koleje historii. On napisał o św. Wojciechu, napisał o Pięciu Braciach Męczennikach. Myślę, że ten wielki misjonarz naszych ziem jest jednak znany coraz bardziej – wskazał ordynariusz diecezji ełckiej.

Ks. bp wskazał również na peregrynację obrazów: Jezusa Miłosiernego w 2005 roku oraz Matki Boskiej Częstochowskiej w roku 2013/14 oraz Światowe Dni Młodzieży przeżywane w diecezji i Krakowie.

– W trakcie tejże peregrynacji (obrazu Jezusa Miłosiernego – red.) Ojciec św. mianował nowego biskupa pomocniczego, ks. bp. Romualda Kamińskiego. Była też peregrynacja Matki Bożej w Jej świętym wizerunku jasnogórskim, w 2013/14 roku we wszystkich parafiach naszej diecezji – wspominał ks. Biskup.

Jak powiedział, za istotny uważa też moment zapoczątkowania wspólnoty modlitewnej Dzieła Nieustannej Nowenny Uczniów Jezusa, zrzeszającego dziś ponad 8 tys. ludzi w diecezji ełckiej.

– Na trzy miesiące przed śmiercią ks. bp. Edwarda ludzie świeccy przyszli do niego i powiedzieli, że chcą omadlać jego intencje. (…) Dzisiaj ponad 8 tys. ludzi naszej diecezji modli się Koronką do Ducha Świętego i omadla te intencje, które raz w roku przekazuję przed adwentem, przed rozpoczęciem roku liturgicznego – powiedział.

Ordynariusz ełcki wskazał, że ważne dla niego są także „te zwyczajne dni wypełnione modlitwą, pracą, udzielaniem sakramentów i katechizowaniem, ewangelizowaniem słowem oraz czynem”.

– Ten wszechstronny wysiłek tworzy taki organizacyjny, duchowy kształt naszej diecezji. I dziś możemy cieszyć się rozwiniętymi strukturami i utrwalającą się coraz mocniej tradycją diecezjalną. Wszystko to domaga się zauważenia i podziękowania Bogu za wielkie rzeczy, które dla nas dokonał – podkreślił ks. bp Jerzy Mazur, ordynariusz ełcki.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl