fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] Ks. G. Słodkowski: Okres Kongresu Eucharystycznego w diecezji sandomierskiej pokazał, że wiele osób, parafii czy wspólnot przybliżyło się do Pana Jezusa. Duchowość eucharystyczna wzrosła

Trzyletni okres naszego Kongresu pokazał, że wiele osób, parafii czy wspólnot przybliżyło się do Pana Jezusa. Duchowość eucharystyczna wzrosła. Nastąpiło pogłębienie wiary w tej materii. Podczas kazań poruszano tematykę eucharystyczną. Niektóre parafie naszej diecezji przywróciły nabożeństwa eucharystyczne. W niektórych miejscach zezwolono na spożywanie Komunii św. pod dwoma postaciami. Myślę, że to wszystko zwróciło większą uwagę na potrzebę podkreślenia duchowości eucharystycznej w życiu zarówno księży, ale też i ludzi świeckich. Widzimy, że to wszystko zaowocowało większym kultem Najświętszego Sakramentu – mówił ks. Grzegorz Słodkowski, rzecznik prasowy diecezji sandomierskiej, w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

W poniedziałek na terenie diecezji sandomierskiej rozpoczął się IV Kongres Eucharystyczny pod hasłem: „To jest Ciało Moje za życie świata”. Wydarzenie potrwa do niedzieli (26 czerwca 2022 roku).

Ks. bp Krzysztof Nitkiewicz, który przed kilku laty zwoływał Kongres Eucharystyczny – miał on co prawda potrwać pół roku, niestety przez wybuch pandemii został przedłużony na kilka lat – napisał do naszych diecezjan specjalne słowo: „Gdyby była nasza wiara dojrzalsza, my, kapłani celebrowalibyśmy Mszę św. z większą pobożnością, troszcząc się jeszcze bardziej o uroczystą formę zgodnie z przepisami liturgicznymi. Podobnie uczestniczyliby w niej wierni świeccy i nikt nie opuszczałby niedzielnej Eucharystii. Ożywieniu wiary ma służyć rozpoczynający się diecezjalny Kongres Eucharystyczny”. Ks. bp zachęcał do uczestnictwa w wydarzeniach, które będą miały związek z Kongresem, aby Pan Jezus zawsze był obecny w sercach ludzi, aby Najświętszy Sakrament był bardziej czczony i aby jeszcze bardziej ożywiło to naszą świadomość, że Pan Jezus jest obecny pod postacią chleba i wina jako prawdziwe Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. To były główne inspiracje do zwołania IV Kongresu Eucharystycznego w naszej diecezji –  podkreślał ks. Grzegorz Słodkowski.

Kongres Eucharystyczny zorganizowano w taki sposób, aby każdego dnia uczestniczył w nim inny stan. W poniedziałek w konkatedrze pw. Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli miała miejsce stacja kongresowa z udziałem ludzi pracy.

Miejsce nieprzypadkowe, ponieważ w Stalowej Woli rozpoczęło się  duszpasterstwo ludzi pracy związane z Hutą Stalowa Wola i działalność naszego biskupa pomocniczego seniora, ks. bp. Edwarda Frankowskiego, który tworzył duszpasterstwo, który bardzo mocno był zaangażowany w powstanie „Solidarności”. Pierwszy dzień Kongresu w Stalowej Woli rozpoczął się o godzinie 15.00 wystawieniem Najświętszego Sakramentu, a o godzinie 17.00 odbyła się konferencja Jana Łopuszańskiego o Eucharystii i o pracy. O godzinie 18:00 sprawowana była Msza św., której przewodniczył ks. abp Adam Szal z Przemyśla – mówił gość audycji „Aktualności dnia”.

W kolejnych dniach w różnych parafiach diecezji sandomierskiej będą spotykały się poszczególne grupy i wspólnoty.

– Wtorek to stacja kongresowa z udziałem dzieci komunijnych z całej diecezji. Ten dzień odbywa się w naszym Sanktuarium Diecezjalnym Matki Bożej Łaskawej w Janowie Lubelskim. Jest m.in. występ Zespołu Pieśni i Tańca Racławice, który pielęgnuje wartości religijne, moralne i przede wszystkim kulturowe, tworząc właśnie kulturę wśród dzieci i młodzieży. W środę mamy stację kongresową z udziałem osób starszych i chorych. Będzie  miejsce nieprzypadkowe, bo spotkanie odbędzie się w Kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu – Serbinowie. Miejsce szczególne, ponieważ parafia prowadzi hospicjum św. o Pio oraz przygotowuje się do oddania hospicjum paliatywnego dla ludzi chorych m.in. na nowotwór czy na inne ciężkie choroby. W tym dniu będzie konferencja ks. Wojciecha Bartoszka, krajowego duszpasterza chorych, a następnie Msza św. pod przewodnictwem naszego biskupa pomocniczego, ks. bp. Edwarda Frankowskiego – zaznaczał rzecznik prasowy diecezji sandomierskiej.

Na piątek zaplanowano spotkanie z udziałem duchowieństwa oraz osób życia konsekrowanego. Odbędzie się ono w Wyższym  Seminarium Duchownym  w Sandomierzu. W sobotę w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Sulisławicach przewidziano spotkanie z udziałem rodzin.

Tego dnia w Sulisławicach odbędzie się wręczenie nagrody „Arbor Bona”. To nasza diecezjalna nagroda, którą ustanowił ks. bp Krzysztof Nitkiewicz w 2019 roku. Jest to nagroda przyznawana w trzech kategoriach osobom lub instytucjom, które aktywnie angażują się w życie kościoła. Jedna z kategorii to kategoria ewangelizacyjna, później działalność społeczna oraz charytatywna i wreszcie świadectwo życia chrześcijańskiego. W tym dniu na zakończenie spotkania z rodzinami Mszy św. będzie przewodniczył biskup siedlecki, ks. bp Kazimierz Gurda – mówił duchowny.

Zwieńczeniem IV Kongresu Eucharystycznego będzie uroczysta Msza św. z udziałem wspólnot, ruchów i stowarzyszeń kościelnych. Eucharystia sprawowana będzie w  Bazylice katedralnej Narodzenia NMP w Sandomierzu. Przewodniczył jej będzie ks. kard. Gerhard Müller. Rzecznik prasowy diecezji sandomierskiej zwrócił uwagę na istotę Kongresów Eucharystycznych.

Trzyletni okres naszego Kongresu pokazał, że wiele osób, parafii czy wspólnot przybliżyło się do Pana Jezusa. Duchowość eucharystyczna wzrosła. Nastąpiło pogłębienie wiary w tej materii. Podczas kazań poruszano tematykę eucharystyczną. Niektóre parafie naszej diecezji przywróciły nabożeństwa eucharystyczne. W niektórych miejscach zezwolono na spożywanie Komunii św. pod dwoma postaciami. Myślę, że to wszystko zwróciło większą uwagę na potrzebę podkreślenia duchowości eucharystycznej w życiu zarówno księży, jak i  ludzi świeckich. Widzimy, że to wszystko zaowocowało większym kultem Najświętszego Sakramentu  podsumował ks. Grzegorz Słodkowski.

Całość rozmowy z ks. Grzegorzem Słodkowskim z audycji „Aktualności dnia” dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl