PAP/Wojciech Olkuśnik

Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu

W najbliższy poniedziałek rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. W tym roku rozważania towarzyszące modlitwie będą oparte o nauczanie Sługi Bożego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego.

W tym roku Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu ma zachęcić wierzących do modlitwy w intencji wewnętrznej wolności wszystkich Polaków. Wiernym towarzyszyć będzie nauczanie sługi Bożego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, od 7 czerwca błogosławionego.

– Ks. kard. Stefan Wyszyński był jednym z największych apostołów trzeźwości – podkreślił ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP  ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Ksiądz biskup zachęcał wszystkich wiernych, aby przygotowania do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia były czasem spędzonym w trzeźwości. 

– Beatyfikacja nie może nas nic nie kosztować. Beatyfikacja Sługi Bożego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego jest również po to, abyśmy ten niezwykle ważny obszar naszego życia duchowego, jakim jest troska o trzeźwość, troska o właściwą wewnętrzną wolność naszego narodu, zauważyli – akcentował przewodniczący Zespołu KEP  ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Hasło tegorocznego Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu brzmi: „Szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach”. Dzieci z takich rodzin mają większe szanse na to, że swoją dorosłość będą przeżywać w trzeźwości – tak jak Łukasz Terlikowski z Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

– Moi rodzice wychowali mnie w duchu trzeźwości, w duchu abstynencji, jestem członkiem Krucjaty Wyzwolenia Człowieka od 10 lat – akcentował.

Niestety w Polsce zbyt wiele młodych osób sięga po alkohol. ok. 90 proc. 15-latków i ok. 97 proc. 17-latków ma już za sobą inicjację alkoholową. Spożywanie alkoholu przez osoby młode jest samobójstwem na raty – mówił ks. dr Marek Dziewiecki.

– To jest nie tylko samobójstwo fizyczne, bo ta substancja toksyczna w tym wieku rozwojowym szczególnie truje i szybko uzależnia. Jest to też samobójstwo psychiczne, moralne, duchowe i społeczne – wskazywał członek Zespołu KRP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Jedynym skutecznym sposobem, aby te statystyki nie były tak dramatyczne, jest nie tyle straszenie dzieci i młodzieży, co ich właściwe wychowanie.

– W wieku rozwojowym PAP/Wojciech Olkuśnikjedyną postawą trzeźwości jest całkowita abstynencja – podkreślił ks. dr Marek Dziewiecki.

Pomocą w należytym przeżyciu Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu może być specjalnie przygotowane Vademecum Apostolstwa Trzeźwości, zawierające pomoce liturgiczne, poradnik oraz modlitewnik, a także artykuły dotyczące uzależnień.

TV Trwam News

drukuj