Trwa konklawe – dziś kolejne głosowania

W drugim dniu konklawe 115 kardynałów elektorów weszło po porannej Mszy św. do Kaplicy Sykstyńskiej. W ciągu niecałych trzech godzin przeprowadzą dwa głosowania. 

Jeżeli księża kardynałowie wyboru Papieża dokonają już w pierwszym porannym głosowaniu, biały dym nad Kaplicą Sykstyńską pojawi się między godz. 10.30 a 11. Jeżeli tak się nie stanie po drugim głosowaniu dym – biały lub czarny – będzie widać około południa.

Dwa głosowania odbędą się też po południu. Biały dym po pierwszym pojawić się może między 17.30 a 18. Dym po drugim widać będzie około 19.

Pierwsze głosowanie przeprowadzono tuż po wtorkowej inauguracji konklawe. Czarny dym unoszący się z komina z Kaplicy Sykstyńskiej ludzie zgromadzeni na placu Świętego Piotra zobaczyli przed godziną 20.

W wiecznym mieście czuć atmosferę oczekiwania. Pierwszy dym podczas tego konklawe obserwowały setki osób, zgromadzonych na Placu św. Piotra.

– Oczy całego świata zwrócone są na Watykan. Nikną komentarze, poszukiwania kardynałów, którzy jako elektorzy byli przecież często nękani, by wskazali tego, który będzie następcą Ojca św. Benedykta XVI. Teraz w ciszy Kaplicy Sykstyńskiej dokonują wyboru. Nam dziś drugiego dnia obrad konklawe pozostaje to pokorne, skromne wypatrywanie białego dymu, który objawi całemu światu, że kardynałowie odczytali wolę Pana Boga, wsłuchali się na tyle w głos Ducha Świętego, że są w stanie wskazać, a jednocześnie odczytać w głębi swego sumienia tego, którego Bóg wskaże. Zatem drugi dzień konklawe przynosi oczekiwanie, czy za pierwszym czy za drugim, czy też za trzecim, bądź za czwartym razem zostanie wybrany nowy Ojciec św. – powiedział o. Benedykt Cisoń CSsR.

Po raz kolejny oczy całego świata będą zwrócone w stronę Watykanu, gdzie dokonuje się wybór następcy św. Piotra – dodaje redemptorysta.

– Pozostaje nam dziś to pokorne, skromne wypatrywanie białego dymu, który objawi całemu światu, że kardynałowie dokonali już wyboru; że kardynałowie odczytali wolę Pana Boga, że wsłuchali się na tyle w głos Ducha Świętego, że są w stanie już wskazać, a jednocześnie odczytać w głębi swego sumienia tego, którego Bóg wskaże. Zatem ten drugi dzień konklawe przynosi nam oczekiwanie czy za pierwszym, za drugim, za trzecim, bądź za czwartym razem zostanie wybrany nowy Ojciec św. – z Watykanu mówił o. Benedykt Cisoń CSsR.

Konklawe rozpoczęło się wczoraj procesją o godz. 16.30. Drzwi do Kaplicy Sykstyńskiej zostały zamknięte około godziny 18.00. Po usłyszeniu extra omnes wszyscy, którzy nie biorą udziału w konklawe, opuścili budynek.

Wcześniej kardynałowie złożyli uroczystą przysięgę. Za jej złamaniem grozi najwyższa kara – ekskomunika.

Tekst przysięgi, którą wygłosił kardynał dziekan:

My wszyscy i poszczególni kardynałowie elektorzy, obecni przy tym wyborze papieża przyrzekamy, zobowiązujemy się i przysięgamy zachować wiernie i skrupulatnie wszystkie przepisy zawarte w Konstytucji Apostolskiej papieża Jana Pawła II ‘Universi dominici gregis’, ogłoszonej 22 lutego 1996 r. Równocześnie przyrzekamy, zobowiązujemy się i przysięgamy, że jeśli ktokolwiek z nas, z Boskiego postanowienia, zostanie wybrany na Biskupa Rzymu, dołoży starań, by wiernie wypełniać ‘munus Petrinum’ Pasterza Kościoła powszechnego i nie ustanie w wysiłku zapewniania i bronienia wytrwale praw duchowych i doczesnych oraz wolności Stolicy Świętej. Przede wszystkim przyrzekamy i przysięgamy zachować z największą wiernością i wobec wszystkich, tak duchownych, jak świeckich, tajemnicę związaną z tym wszystkim, co w jakikolwiek sposób odnosi się do wyboru Biskupa Rzymskiego i z tym, co odbywa się w miejscu wyboru i dotyczy bezpośrednio lub pośrednio liczenia głosów; nie naruszać w żaden sposób tej tajemnicy tak w czasie wyboru, jak i po wyborze nowego papieża, chyba że zostanie do tego udzielone wyraźne upoważnienie przez samego przyszłego papieża; nie dawać żadnego poparcia ani nie sprzyjać jakiemukolwiek oddziaływaniu, sprzeciwianiu lub jakiejkolwiek innej formie interwencji, przez które władze świeckie jakiegokolwiek porządku i stopnia lub jakakolwiek grupa osób czy jednostki chciałyby ingerować w wybór Biskupa Rzymskiego.

Następnie każdy z elektorów złożył przysięgę według następującej formuły:

Przyrzekam, zobowiązuję się i przysięgam

Kładąc rękę na Ewangelii, dodał:

Tak mi dopomóż, Panie Boże i te Święte Ewangelie, których moją ręką dotykam

Wczoraj rano kardynałowie elektorzy modlili się o dobry wybór Ojca Świętego, podczas uroczystej Mszy świętej  poprzedzającej konklawe. W Mszy świętej w intencji wyboru Papieża wzięła udział większość członków Kolegium Kardynalskiego, zarówno elektorzy jak i kardynałowie, którzy ze względu na ukończenie 80 roku życia nie wezmą udziału w konklawe.

W czasie homilii, wygłoszonej podczas Mszy św. inaugurującej konklawe w Bazylice Watykańskiej ks. kard. Angelo Sodano wskazał, że wszyscy jesteśmy wezwani do współpracy z następcą św. Piotra. Nawiązując do dzisiejszej Ewangelii oraz II czytania ks. kard. Sodano zaznaczył, ze oba teksty przypominają iż  zasadą życia Pasterzy Kościoła jest miłość.

– To miłość, która pobudza nas do oddania życia za naszych braci. Jezus mówi nam: nikt nie ma większej miłości, od tej gdy ktoś swoje życie oddaje za przyjaciół swoich. Fundamentalną zasadą każdego dobrego Pasterza jest zatem oddanie życia za owce – podkreślił ks. kard. Sodano.

Na koniec ks. kardynał wezwał do modlitwy o dobry wybór następcy Benedykta XVI. W Eucharystii wzięło udział kilka tysięcy wiernych z kilku krajów. Kilkaset osób, stojąc w deszczu na Placu Św. Piotra oglądało transmisję Mszy św.

Transmisję uroczystego rozpoczęcia konklawe przeprowadziło Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl