Synod o młodzieży o roli ojca i matki w rodzinie i zadaniach szkół katolickich

Niezastąpiona rola ojca i matki w rodzinie, zadania szkół katolickich oraz znaczenie pamięci – to niektóre zagadnienia poruszone w kolejnym dniu obrad synodu o młodzieży – poinformowało w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej biuro prasowe KEP.

W Watykanie od 3 do 28 października 2018 r. trwa 15. Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów, obradujące na temat „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”.

Jak czytamy w komunikacie, obecni na synodzie biskupi zwrócili uwagę na to, że ojciec i matka wspólnie odpowiadają za rodzinę i wychowanie dzieci.

„Nie osobno matka czy ojciec, ale matka i ojciec razem, dzięki czemu unika się zjawiska paternalizmu czy matriarchatu, w związku z tym, że na różnych kontynentach występują różne sytuacje. W kontekście afrykańskim to matka zasadniczo odpowiada za życie rodziny, podczas gdy w innych miejscach na świecie decyduje tylko ojciec” – zaznaczył cytowany w komunikacie przewodniczący KEP i wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy ks. abp Stanisław Gądecki.

Autorzy komunikatu zaznaczyli, że biskupi odnieśli się także do pierwszej części dokumentu roboczego „Instrumentum laboris”.

„Stwierdziliśmy, że ten tekst potrzebuje busoli, czyli ukierunkowania, które nadałoby sens całości. Taką busolą może być fragment z Ewangelii św. Jana o młodzieńcu, który przyniósł pięć chlebów i dwie ryby. To niewiele, które miał z sobą, zostaje rozdzielone przez Jezusa i staje się pożywieniem dla wielu. Sens byłby taki, że każdy młody człowiek ma coś do ofiarowania nie tylko Kościołowi, ale także światu przez sam fakt swojego istnienia i dary, które posiada i którymi się dzieli” – powiedział przewodniczący KEP.

Trzecią sprawą, o której rozmawiali biskupi, a której – ich zdaniem – zabrakło w dokumencie roboczym, jest pamięć.

„Trzeba nadać wartość pamięci. Młodzi mają tendencję do uciekania w przyszłość, do pomniejszania wartości teraźniejszości, dlatego należy nauczyć ich doceniania pamięci” – podkreślił ks. abp Gądecki.

Według komunikatu biskupi zwrócili również uwagę na sprawę szkół katolickich, podkreślając dobro wspólne, jakie one tworzą.

„Szkoły katolickie nie pracują dla siebie samych, nie są przewidziane tylko dla katolików, ale służą dobru powszechnemu. W tym sensie są one warte wsparcia przez państwo, gdyż uzupełniają braki, jakich państwo wypełnić nie może” – stwierdził duchowny.

Reprezentantami Konferencji Episkopatu Polski na synodzie biskupów na temat młodzieży są: przewodniczący KEP i wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) ks. abp Stanisław Gądecki, arcybiskup metropolita łódzki i przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji ks. abp Grzegorz Ryś oraz biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży oraz delegat ds. Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży ks. bp Marek Solarczyk.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl