Święto “Krzyża majowego” w Hiszpanii i Ameryce Łacińskiej

W wielu miejscowościach w Hiszpanii, a także w krajach Ameryki Łacińskiej, rozpoczęło się popularne Święto Krzyża zwane też  “Krzyżem majowym”.

Święto Krzyża upamiętnia znalezienie krzyża przez św. Helenę, które przed reformą liturgiczną obchodzono 3 maja. Na tę okazję krzyże przyozdabiane są kolorowymi kwiatami, odbywają się uroczyste procesje i konkursy na najpiękniej przybrany krzyż.

-Według tradycji św. Helena, która odnalazła prawdziwy krzyż Chrystusa, przed swoją śmiercią gorąco prosiła chrześcijan, aby świętowali dzień znalezienia krzyża. (…) Najstarsze wspomnienie “Dies sancte crute” czyli dzień krzyża świętego pochodzi z siedmiowiecznego lekcjonarza z Silos. Z pierwszej połowy VII wieku pochodzą też wzmianki o relikwiach Krzyża św. w Hiszpanii, a konkretnie w miastach Mérida i Gaudios. Święto Krzyża obchodzone jest w całej Hiszpanii, jednak szczególnie uroczysty i barwny charakter posiada w Andaluzji zwłaszcza w Grenadzie i Kordobie. W Grenadzie sięga ono XVIII wieku, kiedy w dzielnicy św. Łazarza mieszkańcy postawili alabastrowy krzyż, co uczczono tańcami i zabawą. Na początku XX wieku w jednej z dzielnic dzieci zaczęły stawiać na ulicach małe ołtarze z przybranymi krzyżami – powiedział o. Marek Raczkiewicz, redemptorysta z Madrytu.

Dzisiaj na placach i ulicach, w pięknych zaułkach miastach i przed domami pojawiają się prawdziwe dzieła sztuki – krzyże wykonane z kolorowych kwiatów, liści palmowych, ceramiki i innych ozdobnych przedmiotów – dodaje o. Marek Raczkiewicz.

-Przed tymi krzyżami ludzie gromadzą się nie tylko na modlitwie, ale także na wspólny śpiew i taniec. Świętowanie trwa przez kilka dni. Najpiękniej wykonane krzyże są nagradzane. Z kolei w jednej miejscowości koło Sewilli słynna jest procesja z krzyżami w której idą tylko dzieci. Koło Murcji mieszkańcy kąpią krzyż w kanale nawadniającym okoliczne pola prosząc o urodzaj. Natomiast od pięciu wieków w miejscowości Gradowasturii zamiast krzyża niesiona jest figura Matki Bożej Bolejsnej, która przebrana jest w błękitne szaty na znak zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią. Przypomina też, że rozpoczyna się maj – miesiąc maryjny. Z Hiszpanii święto krzyży rozszerzyło się na kraje Ameryki Łacińskiej, szczególnie w Meksyku, Peru, Wenezueli i Salwadorze – dodaje o. Marek Raczkiewicz.

 

RIRM

drukuj