fot. PAP/EPA

Światowe Dni Młodzieży na szczeblu diecezjalnym w Polsce

Wczoraj i dziś w diecezjach w całej Polsce, w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, obchodzone były Światowe Dni Młodzieży.

Światowe Dni Młodzieży stwarzają szansę do spotkania. Młodych z młodymi i – co ważniejsze – młodych z Jezusem.

– Jest odpowiedź na twoje cierpnie, jest odpowiedź na twój znak zapytania, który nosisz w swoim sercu i jest nim właśnie Jezus Chrystus – przekonywał duszpasterz młodzieży diecezji kaliskiej, ks. Marek Muzyka.

„Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś” to hasło tegorocznych Światowych Dni Młodzieży w diecezjach. Młodzi gromadzili się w sobotę i niedzielę na wspólnej modlitwie, warsztatach i koncertach.

– Wydaje mi się, że bardzo ważne jest, żebyśmy nie odpuszczali, żebyśmy próbowali codziennie wstawać z kanapy, jak mówi papież Franciszek, cały czas coś robili dla Jezusa – wskazał Wiktor, jeden z uczestników Światowych Dni Młodzieży.

I – jak tłumaczył duszpasterz młodzieży diecezji kaliskiej – przede wszystkim robili to wspólnie.

– Tak naprawdę dzisiejszy świat najbardziej potrzebuje więzi i tu właśnie o to chodzi – podzielić się więzią, tym, co jest związaniem – moim z Chrystusem, moim z drugim człowiekiem, moim z sobą samym – i iść z tym do świata – akcentował ks. Marek Muzyka.

Ponadto powinniśmy to robić z uśmiechem i radością, tak jak to robią uczestnicy Światowych Dni Młodzieży.

– Jesteśmy uśmiechnięci, pełni życia i czuć Ducha Świętego, który w nas działa – podkreślała Natalia, uczestniczka ŚDM.

– To diecezjalne spotkanie młodych ma przede wszystkim nas zjednoczyć – wszystkie wspólnoty i całą młodzież z naszej diecezji – mówiła inna z uczestników, Anna.

Zjednoczenie to ma się realizować poprzez wspólną modlitwę, śpiew i rozmowę.

– Chciałam się spotkać z moimi przyjaciółmi, chciałam z nimi trochę pobyć, ale przede wszystkim chciałam zaśpiewać dla Boga i być z Nim – zwróciła uwagę biorąca udział w diecezjalnych ŚDM Karina.

W Gdańsku Mszy świętej przewodniczył metropolita gdański ks. abp Tadeusz Wojda. Zapraszał młodych, by budowali swoje życie z Jezusem.

– Jezus przychodzi do nas jako prawda. Jezus zachęca nas, abyśmy te prawdę pogłębiali, abyśmy tę prawdę przyjmowali i abyśmy na tej prawdzie budowali nasze codzienne życie – wskazał duchowny.

Jest to pierwszy raz, kiedy Światowe Dni Młodzieży na szczeblu diecezjalnym odbywają się w listopadzie, w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Wcześniej miały one miejsce w Niedzielę Palmową. Zmiany dokonał papież Franciszek i ma ona ogromne znaczenie, jak podkreślił ks. prof. Marek Chmielewski.

– Uroczystość Chrystusa Króla jako okoliczność do świętowania Światowych Dni Młodzieży jeszcze bardziej podkreśla uznanie Chrystusa jako mojego Pana i Króla i to jest chyba szczęśliwa zbieżność, teologicznie lepiej pokazująca znaczenie tych Światowych Dni Młodzieży w przeżyciu ludzi młodych – zwrócił uwagę kapłan.

Najbliższe Światowe Dni Młodzieży, gdzie w jednym miejscu zbiorą się młodzi nie tylko na szczeblu diecezjalnym, ale z całego świata, zaplanowano na 2023 rok. Gospodarzem wydarzenia będzie Lizbona.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl