Siedlce: W Katedrze Niepokalanego Poczęcia NMP otwarto proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny ks. bp. Ignacego Świrskiego

W Katedrze pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Siedlcach miało wczoraj miejsce uroczyste otwarcie procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Sługi Bożego ks. bp. Ignacego Świrskiego, który w latach 1946 -1968 pasterzował diecezji siedleckiej.

Proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny ks. bp. Ignacego Świrskiego, który miał miejsce w przeddzień pięćdziesiątej rocznicy jego śmierci, rozpoczął się uroczystą Mszą świętą. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Kazimierz Gurda. W Słowie skierowanym do wiernych, rodziny ks. bp. Świrskiego, duchowieństwa oraz przedstawicieli władz samorządowych pasterz diecezji siedleckiej przypomniał postać Sługi Bożego, który swoje powołanie wypełniał z odwagą i radością.

– Lata posługi kościołowi siedleckiemu ujawniły odwagę i radość, z jaką pasterz kościoła siedleckiego naśladował Jezusa Chrystusa. Naśladował go w wypełnianiu woli Ojca, naśladował w cierpieniu, naśladował w modlitwie, naśladował w pełnieniu czynów miłosierdzia – zaznaczył ks. bp Kazimierz Gurda.

Ks. bp Ignacy Świrski urodził się 20 września 1885 roku w polskiej rodzinie w Elerne koło Dyneburga na Łotwie. Do kapłaństwa przygotowywał się w Petersburgu i w Rzymie, gdzie przyjął święcenia kapłańskie. Posługiwał w Wilnie i Białymstoku.

12 kwietnia 1946 papież Pius XII mianował go biskupem diecezjalnym siedleckim. Służył Kościołowi podlaskiemu przez 22 lata. Zmarł 25 marca 1968 roku. Przez Sługę Bożego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego był nazywany Bożym Człowiekiem, przez mieszkańców Siedlec – nazywany ojcem ubogich, gdyż nigdy nikomu nie odmówił pomocy.

– Ziemia ta w tym czasie była szczególnie doświadczona okupacją niemiecką i takim pseudowyzwoleniem sowieckim, bo w tym czasie wielu ojców, synów tej ziemi, cierpiało katorgę na Uralu w ramach stłumienia walki narodowo – wyzwoleńczej. Wielu Żołnierzy Wyklętych siedziało w kazamatach ubeckich, wielu było rozstrzelanych. Silna osobowość biskupa Świrskiego, jego mocna wiara pozwalała przeżyć, przetrwać Podlasiakom ten trudny okres – podkreślił prezydent Siedlec Wojciech Kudelski.

Bezpośrednio po Mszy Świętej miała miejsce pierwsza, uroczysta sesja otwierająca proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny, którą rozpoczął kanclerz siedleckiej Kurii Biskupiej ks. kan. Jan Babik. Został zaprezentowany także skład Trybunału. Wierni mogli wysłuchać również koncertu Orkiestry Sinfonia Varsovia, chóru „Artos” im. Skoraczewskiego, Górecki Chamber Choir oraz Chóru Polskiej Opery Królewskiej. W repertuarze znalazła się Msza F-dur księcia Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego.

– Inspiracja była bardzo praktyczna. Stwierdziliśmy z Przemkiem Firkiem, że utwór w takiej wersji na fortepian, chór i solistów nie ma racji bytu. Ludzie nie chcą słuchać tego typu wersji, bo ona nie robi tego wrażenia. Orkiestra Symfoniczna to jest to brzmienie, które ludzi pociąga i fascynuje. Stwierdziliśmy, że wersja orkiestrowa to jest ta wersja, która powinna przybrać ta Msza i po prostu zadziałaliśmy w tej kwestii – wyjaśnił dyrygent Sebastian Perłowski.

Honorowy patronat nad koncertem objęła między innymi TV Trwam.

 

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl