fot. twitter.com/xrytel

Rzecznik Episkopatu o nowelizacji kodeksu karnego: W Kościele te zmiany już zostały wprowadzone

W Kościele podobne zmiany już zostały wprowadzone – powiedział PAP rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik, odnosząc się do przyjętej przez rząd nowelizacji Kodeksu Karnego, zakładającej m.in. objęcie ochroną karną przed czynami pedofilskimi dzieci do 16. roku życia i zniesienie przedawnienia.

Rząd przyjął we wtorek obszerną nowelizację Kodeksu karnego, która zakłada m.in. podwyższenie górnej granicy kar za pedofilię do 30 lat oraz zniesienie przedawnienia. Zmiany zakładają również likwidację tzw. kar w zawieszeniu dla pedofilów, a ochroną karną przed czynami pedofilskimi zostaną objęte dzieci do 16 roku życia, a nie jak dziś do 15. Ponadto w „rejestrze pedofilów” zostanie ujawniony zawód skazanych [zobacz więcej]. 

Odnosząc się do tej zmiany prawa rzecznik Episkopatu podkreślił, że „w Kościele te zmiany zostały wprowadzone już dawno”.

„W Kościele za pedofilię uznaje się współżycie z osobą do 18. roku życia, a więc ta granica ustawiona jest jeszcze wyżej” – przypomniał ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Dodał, że w Kościele de facto nie ma przedawnienia przestępstwa pedofilii, ponieważ może je uchylić Kongregacja Nauki Wiary.

„Dla Kościoła nie ma innej drogi, niż podejmować kolejne kroki żeby chronić dzieci i młodzież” – zastrzegł.

PAP/RIRM

drukuj