fot. twitter.com

Pieczęć, świeca i przewodnik po rachunku sumienia dla uczestników Spotkania Młodych na Lednicy

Taniec, śpiew oraz modlitwa za księży – to główne punkty programu 23. Spotkania Młodych Lednica 2000. Wszyscy uczestnicy otrzymają też lednickie symbole: pieczęć, świecę oraz przewodnik po rachunku sumienia.

Jak zaznaczył duszpasterz wspólnoty Lednica 2000 o. Wojciech Prus OP, tegoroczne spotkanie odbędzie się 1 czerwca i będzie przebiegać pod hasłem „Wiesz, że Cię kocham”. Wyjaśnił, że hasło to nawiązuje do słów św. Jana Pawła II wypowiedzianych do młodych zgromadzonych przed krakowskim pałacem arcybiskupów w 1987 r.: „Człowiek jest mocny wtedy, kiedy wie, że jest kochany”.

„Stąd się zrodził temat spotkania (…). W tym roku chcemy, żeby to Pan Jezus zaśpiewał młodym: >>Wiesz, że cię kocham<<” – wyjaśnił.

Dodał, że tematem spotkania będą te miejsca, w których młodzi mogą najpełniej doświadczyć miłości Boga: sakrament pokuty i pojednania oraz Eucharystia. O. Wojciech Prus zaznaczył, że wyjątkowym elementem, który ma przybliżyć młodym sakrament pokuty będzie „Taniec powołania Mateusza” nawiązujący do obrazu Caravaggia „Powołanie Mateusza”.

„Gesty z tego obrazu – wprowadzające do spowiedzi, opowiadające o spowiedzi – będą na Lednicy wykonywały siostry zakonne, które pójdą z tym gestem w sektory, do młodych, i przekażą im ten gest miłości” – zaznaczył.

„Chcemy też w tym roku zaprosić młodych ludzi do gestu modlitwy za księży. Poprosimy księży, żeby założyli stuły, żeby klęknęli – wszyscy uklękniemy: biskupi, księża – i poprosimy, żeby młodzi się za nas pomodlili” – poinformował.

Poinformował, że tradycyjnie spotkaniu będą towarzyszyć symbole. W tym roku będą to: pieczęć, świeca oraz przewodnik po rachunku sumienia.

„Rozdamy pieczęcie, które są nawiązaniem do chrztu świętego – bo jesteśmy wszyscy przez chrzest opieczętowani. Wygrawerowaliśmy też na nich słowa: >>Wiesz, że cię kocham<< oraz słowa z Pieśni nad Pieśniami: >>Połóż mnie jak pieczęć na twym ramieniu<<” – mówił o. Wojciech Prus.

Koordynatorka spotkania Natalia Graczek powiedziała, że młodzi otrzymają podczas spotkania także przewodnik po rachunku sumienia pt. „Poznaj moje serce. Lednicka droga do spowiedzi”.

„Postanowiliśmy opracować instrukcję obsługi tego sakramentu dla młodych ludzi. Nie będzie to jednak taki rachunek sumienia, do którego przywykliśmy, czyli lista pytań. Forma jest inna, zaskakująca i inspirująca” – oceniła.

Dodała, że podczas spotkania poruszony zostanie także temat Eucharystii.

„Chcemy o niej mówić, zachwycić się nią na nowo i docenić. Chcemy ją przedstawić jako ucztę grzeszników, którzy wierzą w przebaczenie” – podkreśliła.

Poinformowała, że w spotkaniu wezmą udział przedstawiciele Kościoła greckokatolickiego.

„Chcemy pokazać młodym różnorodność liturgiczną w Kościele katolickim” – wyjaśniła.

Wodzirej lednicki Kazek Hojna poinformował, że od 19 maja w 40 miejscach w Polsce będzie miała akcja „Fishmob”, czyli spotkania młodych ludzi, którzy będą tańczyć lednickie tańce i w ten sposób zapraszać do przyjazdu na Lednicę na rynkach miast oraz w galeriach handlowych.

Spotkania na Polach Lednickich odbywają się od 1997 r. Gromadzą od kilkudziesięciu do ponad 150 tys. uczestników. Punktem kulminacyjnym i zwieńczeniem każdego spotkania jest przejście uczestników przez Bramę Rybę w symbolicznym geście wyboru Chrystusa.

W ubiegłorocznej Lednicy wzięło udział około 85 tys. pielgrzymów. Jednym z gości wydarzenia był prezydent Andrzej Duda.

Poza organizowanymi od 1997 r. Ogólnopolskimi Spotkaniami Młodych Lednica 2000, na Polach Lednickich odbywają się także spotkania innych grup, w tym Lednica Dziecka, Lednica Seniora czy Lednica Motocyklisty.

Do tej pory spotkania młodych zgromadziły pod Bramą Rybą ponad 2 mln uczestników.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl