twitter.com/ArchLubelska

Radosne oczekiwanie na przyjście Pana

Rozpoczynamy Adwent – czas radosnego oczekiwania na przyjście Pana, który wiąże się z naszymi postanowieniami adwentowymi, tworzeniem wieńców adwentowych oraz chodzeniem na roraty. Papież Franciszek w trakcie spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański mówił, że Bóg chce przyjąć nas w swoich ramionach.

Jodła, zasuszone kwiaty, wstążeczka, szyszki, a wśród nich cztery świece, które w najbliższych tygodniach będziemy kolejno zapalać, czekając na Boże Narodzenie. Wieniec adwentowy. Zofia Ptasznik ze stowarzyszenia „Razem dla Bełżyc” wytłumaczyła, że niesie on wyjątkową symbolikę. Nawet jego owalny kształt ma przypomina o Bogu, który jest wieczny.

– Kolor gałązek, które są używane świadczy o żywej wierze, natomiast musi być to igliwie – mówiła Zofia Ptasznik.

Kolor świec lub zawiązane na nich kokardki mogą symbolizować kolejne niedziele. Jedna z nich, niedziela radości, to kolor różowy.

Adwent to zaproszenie Boga, który chce się z nami spotkać – mówił dziś w trakcie spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański Ojciec Święty.

– Bóg przychodzi, Bóg jest blisko i przychodzi. Nigdy o tym nie zapominajmy. Pan zawsze przychodzi, odwiedza nas i powróci, by przyjąć nas w swoich ramionach – powiedział papież Franciszek.

Ojciec Święty zaprosił dziś wiernych, by na rozpoczęcie Adwentu postawili sobie dwa pytania: jak przybędzie Pan i jak Go rozpoznać? Papież zauważył, że Bóg chce być w naszej codzienności i często możemy zobaczyć Go właśnie wtedy, gdy realizujemy nasze obowiązki oraz spotykając ludzi. Biskup Rzymu zachęcał do czujności, a także mówił o św. Augustynie, który obawiał się, że Pan nie zostanie przez niego zauważony.

Ks. dr Jan Uchwat, ojciec duchowny w Wyższym Seminarium Duchownym w Gdańsku, zaznaczył, że jest jedno miejsce, gdzie możemy uczyć się tego, jaki jest Bóg.

– Najbliższy kontakt osobisty z żywym Chrystusem to jest Eucharystia, czy to Msza święta czy adoracja Najświętszego Sakramentu – podkreślił ks. dr Jan Uchwat.

W Adwencie jesteśmy zaproszeni, by brać udział w roratach – porannych Mszach świętych, gdzie patronką staje się dla nas Maryja, która pozwoliła Bogu wejść w swoją historię życia i w tej historii się zrealizowała.

– Tak naprawdę w Adwencie nie chodzi o to, żeby teraz jakoś samego siebie realizować, żeby udowadniać sobie, samemu sobie robić postanowienia. Raczej chodzi o to, żeby pozwolić Bogu działać w sobie, aby zobaczyć, że to Bóg ma plan na moje życie – wyjaśnił ks. Michał Anderko z parafii św. Bartłomieja Apostoła w Bieruniu Starym.

Dać Bogu dojść do głosu, a Bóg chce mówić, ponieważ po to przecież przychodzi i dlatego stał się człowiekiem, aby pokazać, że jest Bogiem nie dalekim, ale na wyciągnięcie ręki.

Pomocne na czas Adwentu będą postanowienia, które powinny być proste, zwyczajne, nie liczne, najlepiej pojedyncze, możliwe do spełnienia. Na przykład wejście w teksty Pisma Świętego, czytanie fragmentów Pisma Świętego każdego dnia w Adwencie – mówił ks. dr Jan Uchwat.

Także księża biskupi przygotowali specjalny program nie tylko na Adwent, ale na cały rok. Pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy” chcą zaprosić wiernych, by poznali Kościół i odkryli go jako miejsce, gdzie człowiek uczy się kochać.

– Na stronach Konferencji Episkopatu Polski, ale także na stronach każdej diecezji, archidiecezji, pod zakładką „duszpasterstwo rodzin”, na pewno znajdziemy taki właśnie program – mówił ks. Michał Anderko.

To program, który może nam pomóc także w trakcie Adwentu. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, ks. abp Stanisław Gądecki, mówił, że najważniejsze, by przyjściu Pana towarzyszyło właśnie serce gotowe, by Go przyjąć.

– Życzę wszystkim dobrego przejścia przez Adwent i spotkania się ze Zbawicielem w swoim sumieniu i sercu – podkreślił ks. abp Stanisław Gądecki.

Materiały duszpasterskie dla rodzin przygotowane przez księży biskupów to program na każdą kolejną niedzielę. Dziś stawiają pytanie o to, czym jest Kościół, a na Boże Narodzenie uczą, że w Kościele otrzymujemy życie wieczne.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl