fot. Archidiecezja Krakowska

Ks. abp M. Jędraszewski podczas wizytacji kanonicznej w Rżące: Nawróć się i przyjdź do Chrystusa, który na ciebie czeka

Wezwanie trzeciej niedzieli Adwentu do radości i pokoju oznacza „Nawróć się, przyjdź do Chrystusa, który na ciebie czeka. Otwórz serce na Jego błogosławieństwo” – mówił metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski podczas wizytacji kanonicznej w parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Rżące.

https://twitter.com/ArchKrakowska/status/1470121277960589314

Podczas porannej Mszy św. proboszcz, ks. Andrzej Pieróg, przedstawił  historię kościoła, który został uroczyście konsekrowany przez ks. kard. Stanisława Dziwisza 31 maja 2015 r. Powitał księdza Arcybiskupa i poprosił o błogosławieństwo dla wszystkich parafian.

Metropolita krakowski powiedział, że w dzisiejszej Liturgii Słowa bardzo często pojawia się wezwanie do radości. Prorok Sofoniasz mówi o radości z zapowiedzianego przyjścia Mesjasza, a św. Paweł jako fundament szczęścia podaje Jezusa Chrystusa. Apostoł Narodów wskazywał na dwa stopnie kenozy Syna Bożego, który porzucił swe bóstwo i dobrowolnie przyjął haniebną śmierć. Św. Paweł nakazywał zachowywać pokój serca i radować się, że Pan jest blisko. Apostoł pisał o tym znajdując się w więzieniu, gdy nie miał pewności czy zostanie wypuszczony. Niezależnie od tego trudnego doświadczenia wzywał do radości, ponieważ trwając z Chrystusem człowiek może razem z nim zmartwychwstać do nowego życia.

Ks. abp Marek Jędraszewski przypomniał, że te prawdy są przeżywane w samym środku kolejnego adwentu, który jest przygotowaniem na spotkanie z przychodzącym Jezusem.

Zdajemy sobie sprawę, że te wołania do radości Sofoniasza i św. Pawła, są przeniknięte ich głębokim doświadczeniem czym jest radość w Bogu. Wiemy doskonale, że nigdy do końca nie będzie w nas autentycznego, Chrystusowego pokoju i pełni radości, jeżeli będzie nas coś od Boga oddzielało – wskazał metropolita krakowski. Dodał, że świąteczna radość wynika tylko z obecności samego Jezusa Chrystusa, do którego można się zbliżyć w sakramencie pokuty i pojednania.

Wezwanie trzeciej niedzieli adwentu do radości i pokoju oznacza „Nawróć się, przyjdź do Chrystusa, który na ciebie czeka. Otwórz serce na Jego błogosławieństwo” – powiedział i podkreślił, że czas do Bożego Narodzenia należy przeżyć jak najbardziej owocnie.

W homilii podczas Mszy św. połączonej z udzieleniem sakramentu bierzmowania, ks. abp Marek Jędraszewski powiedział, że wszyscy snuli domysły co do postaci św. Jana. On jednak jednoznacznie mówił, że nie jest Mesjaszem i zapowiadał Jego przyjście. Św. Jan Chrzciciel był człowiekiem mocy, wielkiej odwagi, męstwa i prawdy. Za swoją postawę zapłacił najwyższą cenę. Ksiądz Arcybiskup przypomniał, że na początku Mszy św. zapytał młodych, dlaczego chcą przyjąć bierzmowanie. Odpowiedzieli, że chcą mężnie wyznawać chrześcijańską wiarę i według niej żyć. Stwierdził, że za chwilę złożą wyznanie wiary, na którego zakończenie padnie stwierdzenie, że taka jest wiara, której wyznawanie to chluba w Chrystusie Jezusie. Ta wiara, głoszona przez Kościół od dwóch tysięcy lat, w porę i nie w porę, przez ludzi którzy byli w stanie ponieść dla niej śmierć, powinna być radością i chlubą. Ks. abp Marek Jędraszewski przyznał, że myślnie logiką Ewangelii i przeciwstawianie się złu świata nie jest łatwe, ale Chrystus mówił, że każdy Jego uczeń musi dźwigać swój krzyż.

Jeżeli pozwolicie się prowadzić Duchowi Świętemu, to dzięki Waszej postawie będzie rozwijał się nasz święty, katolicki i apostolski Kościół, do którego przynależenie musi być naszą radością i chlubą. Otwórzcie się na dary Ducha Świętego, które na was spłyną – zakończył.

Podczas wizytacji kanonicznej w parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie-Rżące metropolita krakowski spotkał się z grupami parafialnymi, w tym z ministrantami i scholką. Nawiedził także zgromadzenie zakonne Sióstr św. Michała Archanioła, znajdujące się na ul. Kosocickiej.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl