Polonijna Pielgrzymka do Sanktuarium Pierwszych Męczenników Kanadyjskich w Midland

14 sierpnia 2022 roku w sanktuarium w Midland, po 2 latach przerwy spowodowanej pandemią, zgromadziła się Polonia Kanadyjska z Prowincji Ontario na swojej pielgrzymce. Przybyło ponad 6500 pielgrzymów. Uroczystościom ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny tym razem przewodniczył ks. bp Andrzej Dziuba z Łowicza. Do Midland przybył na zaproszenie o. Janusza Błażejaka OMI, przewodniczącego Konferencji Polskich Księży na Wschodnią Kanadę.

Pielgrzymi do Midland przybywali już w sobotę. Byli to przede wszystkim uczestnicy 40. Pieszej Pielgrzymki do Sanktuarium Pierwszych Męczenników Kanadyjskich w Midland, którzy szli już od poniedziałku. Po trudach pielgrzymiego szlaku potrzebowali odpoczynku, aby jak najlepiej przeżyć niedzielne uroczystości. Było w nich widać radość i zadowolenie z tego, że podjęli to wyzwanie, aby pieszo dotrzeć do cudownego miejsca, niosąc w sercach intencje swoje, swoich bliskich i tych wszystkich, którzy prosili ich o modlitwę. Zdecydowana większość pielgrzymów dotarła na miejsce w niedzielę rano.

Jak zwykle większość pielgrzymów przybyła indywidualnie, w gronie rodziny, przyjaciół lub znajomych. O godz. 10.45 został wspólnie odmówiony różaniec, a o 11.30 rozpoczęła się uroczysta suma pod przewodnictwem ks. bp. Andrzeja Dziuby. W koncelebrze wzięli udział między innymi: o. Janusz Błażejak OMI, o. Wojciech Stangel OMI, o. Paweł Pilarczyk OMI, o. Jacek Cydzik CSsR oraz inni księża.

W czasie kazania ks. bp Andrzej Dziuba zwrócił uwagę na to, że łaska, której dostąpiła Matka Boża została przez nią przyjęta z radością, czego wyrazem jest hymn „Magnificat”.

– Hymn, którym Maryja Wielbi Boga. Wspomina bowiem, że „Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny, święte jest Jego Imię”. Maryja była świadoma, że Bóg czyni wielkie rzeczy i Ona tego doświadczyła, kiedy anioł spytał ją o zgodę, aby mogła stać się Matką wcielonego Słowa. (…) Czy my sobie uświadamiamy, że Bóg w życiu nas, ochrzczonych, czyni wielkie rzeczy? Czy dostrzegamy, jak Maryja, wielkość Boga, kochającego każdego z nas jako jego niepowtarzalne stworzenie, obdarowane wielkimi zadaniami w życiu? – zwrócił uwagę duchowny.

Wskazał, że Bóg dotrzymuje obietnic danych Jego wyznawcom.

– Bóg dotrzymuje obietnic, które włożył w każdego z nas w sakramentach świętych: w chrzcie, w bierzmowaniu, w pierwszej komunii świętej, w małżeństwie, w kapłaństwie. Bóg tej obietnicy dotrzymuje. My tylko zawodzimy, my tylko okazujemy się słabi. Zatem zechciejmy z Maryjnego „Wielbij duszo moja Pana” uświadomić sobie wielkie Maryjne przesłania: Bóg jest tym, który czyni wielkie rzeczy nam indywidualnie, czyni wielkie rzeczy ludzkości i jest wierny w swoich obietnicach – mówił ks. bp Andrzej Dziuba.

Jego homilia została nagrodzona brawami.

Po Mszy św. przez dwie godziny udzielał osobistego błogosławieństwa wiernym, którzy podchodzili do niego, rozmawiali i odchodzili z pasterskim błogosławieństwem.

Janusz Błażejak OMI/radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl