fot. episkopat.pl

Podziękowania ks. abp. Gądeckiego dla ks. bp. Pikusa za jego pasterską posługę

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki przesłał list w imieniu Episkopatu Polski do księdza biskupa Tadeusza Pikusa z podziękowaniem za jego pięcioletnią posługę pasterską w diecezji drohiczyńskiej oraz za pełną zaangażowania pracę w ramach gremiów Konferencji Episkopatu Polski.

 

List został odczytany w sobotę podczas Mszy świętej dziękczynnej za posługę pasterską księdza biskupa Pikusa w diecezji drohiczyńskiej, który odszedł 17 czerwca na wcześniejszą emeryturę ze względu na stan zdrowia. Nowym biskupem diecezji drohiczyńskiej został biskup pomocniczy diecezji siedleckiej ks. bp Piotr Sawczuk. Ingres nowego biskupa odbędzie się 20 lipca.

Ks. bp Tadeusz Pikus przewodniczył w katedrze w Drohiczynie dziękczynnej Mszy św. za pasterską posługę w diecezji drohiczyńskiej. Eucharystia była niejako podsumowaniem jego pięcioletniego kierowania Kościołem drohiczyńskim. Uczestniczyli w niej: ponad stu kapłanów, siostry i bracia zakonni, przedstawiciele władz parlamentarnych, samorządowych, służb mundurowych, katecheci, przedstawiciele ruchów, wspólnot, stowarzyszeń działających w diecezji, diecezjanie oraz goście. Wdzięczną modlitwą otaczali osobę księdza biskupa, który kończy posługę w diecezji drohiczyńskiej.

W wygłoszonej homilii ks. bp Tadeusz Pikus wyraził wdzięczność Bogu oraz ludziom za dar powołania kapłańskiego.

„Wyrażam wielką wdzięczność Panu Bogu w Trójcy Jedynemu za powołanie mnie do kapłaństwa i pełnienie tej służby w Kościele, którą na miarę moich możliwości pragnę pełnić do końca moich dni” – powiedział.

Nie krył wzruszenia i z wdzięcznością wspominał przeżyty czas jako pasterz diecezji drohiczyńskiej: „W czasie tej pięcioletniej posługi odkrywałem, że moim domem było każde miejsce w diecezji. Ze wzruszeniem wspominam wszystkie spotkania w parafiach”.

Zapewnił o życzliwości i modlitwie.

„Mimo że zamieszkam w Warszawie, to zachowam w sercu głęboką więź z moją diecezją drohiczyńską” – powiedział ksiądz biskup Pikus. Prosił również o życzliwe przyjęcie nowo mianowanego biskupa drohiczyńskiego ks. bpa Piotra Sawczuka.

W liście udostępnionym PAP przez biuro prasowe Episkopatu, który został odczytany na zakończenie Mszy św., ks. abp Stanisław Gądecki w imieniu Konferencji Episkopatu Polski podziękował księdzu biskupowi Pikusowi za posługę pasterską w diecezji drohiczyńskiej oraz za pełną zaangażowania pracę w ramach gremiów Konferencji Episkopatu Polski.

Przypomniał liczne inicjatywy ks. bpa Tadeusza Pikusa oraz dzieła, które podejmował jako biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej oraz jako biskup drohiczyński, szczególnie związane z ekumenizmem oraz dialogiem międzyreligijnym. Jak zauważył arcybiskup, „bogate doświadczenie, przygotowanie merytoryczne oraz cechy osobowości księdza biskupa pomogły w spełnianiu powierzonych jemu zadań z wielką roztropnością, mądrością i miłością Boga i Kościoła”. Zawierzył życie i posługę biskupa Pikusa Pani Jasnogórskiej.

Nuncjatura Apostolska w Polsce 17 czerwca 2019 r. poinformowała, że Ojciec Święty Franciszek przyjął prośbę ks. ks. bp Tadeusza Pikusa o wcześniejsze przejście na emeryturę ze względów zdrowotnych. Obecnie pełni on urząd administratora apostolskiego Diecezji Drohiczyńskiej. Nowym biskupem drohiczyńskim został mianowany ks. bp. Piotr Sawczuk – dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji siedleckiej. Jego ingres do katedry w Drohiczynie zaplanowany jest na 20 lipca.

PAP/RIRM

drukuj